Jak zezłomować auto?

Jeżeli posiadasz samochód, którego naprawa znacząco przewyższa jego wartość, samochód jest mocno uszkodzony, czy jest już stary i zabiera tylko miejsce. A ty podjąłeś już decyzję, że najlepszą decyzją będzie jego pozbycie się, dobrym rozwiązaniem będzie zezłomowanie. Przeczytaj, jak zezłomować auto, po kolei.

Co potrzebne do złomowania samochodu

Zastanawiasz się,  co potrzebne do złomowania samochodu? Należy zacząć od przygotowania dokumentów pojazdu i dokumentów potwierdzających własność pojazdu, a także dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty lub paszport, również tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia. Jeżeli nie jesteś właścicielem, musisz mieć upoważnienie, jeżeli samochód ma dwóch współwłaścicieli, również muszą podpisać zgodę.

Od czego rozpocząć

Należy rozpocząć od wyboru stacji demontażu, bardzo ważne jest, aby była legalna oraz musi mieć wystawioną przez Marszałka Województwa zgodę na działalność. Najlepiej porównać oferty złomowisk. Jeżeli twój samochód nie jest w stanie dojechać do złomowiska, czy jest to niebezpieczne, należy sprawdzić, czy firma oferuje lawetę oraz w jakiej cenie.

Złomowanie

Pamiętaj, że za każdy kilogram brakujący w masie całkowitej pojazdu, który jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, zostanie naliczona opłata. Jeżeli masa samochodu ma przynajmniej 90% procent masy wpisanej w dowód rejestracyjny. Po zezłomowaniu powinieneś otrzymać dokumenty takie jak: zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych i karty pojazdu. Następnie należy udać się do wydziału komunikacji, gdzie w ciągu 30 dni należy wyrejestrować samochód. Następny krok to poinformowanie o zaistniałym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy również pamiętać, że dopełnienie wszystkich formalności terminowo pozwoli ci uniknąć przykrych konsekwencji.

Jak zezłomować auto bez OC

Należy zaznaczyć, że złomowanie samochodu bez ważnego OC, jest bardzo ryzykowne. Ponieważ nawet samochód, którego nie używasz, nie jest zwolniony z ubezpieczenia OC, które musi mieć ciągłość. Trudności z pewnością spotkają cię podczas wyrejestrowania samochodu w dziale komunikacji. Za brak ubezpieczenia OC są przewidziane kary. Jeżeli informacja o braku ciągłości OC będzie w dokumentach ze stacji demontażu, wydział komunikacji, wyślę informację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG wezwie właściciela, aby zapłacił karę za brak ciągłości polisy. Teraz już znasz odpowiedź, na pytanie, jak zezłomować auto bez OC.

Zalety złomowania samochodu

Jeżeli samochód jest dla ciebie jedynie problemem, warto go zezłomować. Nie będziesz musiał płacić składek OC, za samochód, którego nie używasz. Nie będzie zabierał miejsca, a ty zyskasz trochę gotówki, na kupno może nowego samochodu? Ważne jest, aby sprawdzić warunki jakie, proponują stacje demontażu, czy oferują lawetę, w jakiej cenie, jaką proponują cenę, która zależy przede wszystkim od masy samochodu. A także dopilnować wszystkich formalności. Jedną z dogodnych firm jest złomowanie aut w Warszawie, które wyda ci zaświadczenie o demontażu pojazdu, odbierze go lawetą gratis, a także pomoże ci w dopełnieniu wszystkich formalności.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj