Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie dziesiątek telefonów, umawianie się na spotkania, podpisywanie dokumentów, zgłaszanie sprzedaży i wiele innych czynności. Wszystkie zajmują tyle czasu, że często człowiek spędza miesiąc lub dwa myśląc tylko o samochodzie, którego w końcu chciałby się pozbyć. W celu oszczędzenia czasu każdej osoby oraz możliwości odebrania szybkiej gotówki powstały auto skupy, z których coraz więcej osób korzysta. To jedna z najprostszych i przede wszystkim najszybszych możliwości zbycia starego samochodu, a nawet i zakup na miejscu innego, lepszego.

Skup aut – błyskawiczna sprzedaż auta

Skupy aut to żadne pośrednictwo w sprzedaży, a jego realne pozbycie się. Skupy samochodów odkupują auto od właścicieli za konkurencyjne stawki, a następnie sprzedają je we własnym zakresie. Nie musisz oczekiwać na pieniądze, nie musisz czekać na potencjalnych kupców ani odbierać setek telefonów z pytaniami o to, kto nim jeździł, ile ma na liczniku oraz kiedy wymieniany był olej silnikowy. Skup samochodów sam oceni stan pojazdu i zaoferuje najlepszą możliwą stawkę za jego odkupienie. Jedyne czego będziesz potrzebował to najważniejsze dokumenty potrzebne przy sprzedaży samochodu.

Sprzedaż samochodu — jakie dokumenty przy sprzedaży auta są niezbędne?

Karta pojazdu obowiązywała do września 2022, natomiast od tej daty nie będzie ona konieczna do sprzedaży samochodu. Jeśli ją masz, możesz zostawić sobie na pamiątkę lub pozbyć się jej razem z samochodem. Najistotniejszym dokumentem potrzebnym przy sprzedaży samochodu jest dowód rejestracyjny pojazdu, w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje o samochodzie, jego danych technicznych, przeglądach oraz wymianach. Wszystkie inne dokumenty, które dotyczą samochodu, takie jak karty gwarancyjne części, umowy dotyczące ich wymiany oraz faktury zakupu warto mieć ze sobą, ponieważ mogą one znacząco podnieść wartość auta. Ważna jest również polisa OC oraz inne ubezpieczenia wykupione na samochód.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku aut firmowych, gdzie oprócz wyżej wymienionych będą potrzebne dokumenty przy sprzedaży samochodu takie, jak:

  • oryginalną fakturę wykupu auta z leasingu,
  • dokumenty poświadczające zakończenie leasingu,
  • potwierdzenia przelewów za fakturę sprzedaży pojazdu,
  • inne dokumenty z firmy leasingowej.

Oprócz dokumentów ważne jest dostarczenie również kompletu kluczyków, kompletu tablic rejestracyjnych (jeśli nie są zamontowane).

Jak wygląda procedura sprzedaży auta w skupie?

Sprzedaż auta w auto skupie to proces szybki i łatwy, Zaczyna się od oględzin samochodu oraz jego wyceny. Często możemy zrobić to w formie mailowej, a auto skup prześle informację o orientacyjnej lub szczegółowej wartości samochodu. Następne są oględziny na żywo i potwierdzenie zaproponowanej ceny oraz podpisanie umowy, oraz wypłata pieniędzy. Ostatni element to odebranie auta od właściciela oraz wystawienie go na ewentualną sprzedaż.

Zalety i przewaga korzyści w przypadku sprzedaży auta do skupu

Pierwszą i największą zaletą jest oszczędność czasu, a najwięcej traci się go na przygotowywaniu auta oraz odbieraniu telefonów. Wizyta w auto skupie to doskonała alternatywa dla tradycyjnej sprzedaży. Auto skup często może zaoferować wyższą cenę niż potencjalni prywatni klienci. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkie dokumenty potrzebne przy sprzedaży auta, a cały proces potrwa w mgnieniu oka.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj