Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Prawidłowo zamontowana (z przodu oraz z tyłu auta), dobrze widoczna, oświetlona i czytelna tablica rejestracyjna to obowiązkowy element, jaki muszą posiadać pojazdy w naszym kraju. Na każdej tablicy umieszczany jest unikatowy kod złożony z cyfr i liter, który pozwala na identyfikację poszczególnych samochodów. Wyróżnia się kilka rodzajów tablic rejestracyjnych: zielone, czarne, czerwone i żółte – sprawdź najważniejsze informacje na ich temat.

Zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne są najmłodsze – wydaje się je automatycznie dopiero od 1 stycznia 2020 roku dla każdego nowo zarejestrowanego auta elektrycznego oraz wodorowego. Charakterystyczny jest dla nich tak zwany znak legalizacyjny:

  • z czerwoną obwódką – dla samochodów elektrycznych,
  • z żółtą obwódką – dla samochodów wodorowych.

Zielone tablice rejestracyjne (czarne litery na zielonym tle) są bardzo dobrze widoczne i pozwalają wyróżnić konkretne auto pośród grona innych samochodów. Główną rolą takich tablic jest zastąpienie naklejek na szyby, które dotąd były wydawane bezemisyjnym środkom transportu. Właściciele tego rodzaju pojazdów zarejestrowanych przed tą datą nie mają obowiązku dokonywania wymiany posiadanych tablic. Zainteresowani mogą to jednak uczynić po uiszczeniu specjalnej dodatkowej opłaty.

Z posiadania tego rodzaju samochodu (a co za tym idzie – zielonych tablic rejestracyjnych) wynika szereg uprawnień i przywilejów, z których mogą korzystać poruszający się nimi kierowcy. To między innymi: gwarancja legalnego korzystania z buspasów, możliwość bezpłatnego parkowania w płatnych strefach parkowania, a także prawo wjazdu do tak zwanych „zielonych stref”.

Chcesz sprzedać samochód? Sprawdź, za ile je od Ciebie kupimy! -> FORMULARZ WYCENY SAMOCHODU

Czarne tablice rejestracyjne

Czarne tablice rejestracyjne występowały w Polsce do 2000 roku. Do ich zmiany doszło po tym, jak wprowadzono nowy podział administracyjny kraju. Tablice te były łudząco podobne do tych obecnie obowiązujących, jednak w ich przypadku znaki miały kolor biały, a ich tło miało czarną barwę. Dzisiaj na ulicach można spotkać jeszcze pojedyncze pojazdy z czarnymi tablicami rejestracyjnymi – są one nie lada gratką dla kolekcjonerów, dla których mają dużą wartość.

Czerwone tablice rejestracyjne

Nieco rzadziej spotykanym wariantem są czerwone tablice rejestracyjne, przyjmujące postać czerwonych napisów na białym tle. Określa się je również mianem tymczasowych, ponieważ mogą być użytkowane jedynie przez 30 dni. Tego rodzaju tablice wyrabia się tylko w kilku przypadkach, między innymi takich jak: zamiar wywiezienia auta za granicę, czy konieczność przewiezienia samochodu z miejsca zakupu do punktu rejestracji.

Żółte tablice rejestracyjne

Wyróżniamy także żółte tablice rejestracyjne. Są one dedykowane samochodom zabytkowym. Do takiej kategorii zaliczamy pojazdy, które mają co najmniej 30 lat, nie są produkowane od przynajmniej 15 lat, można uznać je za unikatowe, albo spełniają szereg innych wymogów.

Tablice rejestracyjne w Polsce – podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje są interesujące nie tylko dla miłośników motoryzacji. To również wartościowe ciekawostki dla wszystkich zwykłych uczestników ruchu drogowego. Od teraz każdy z nas obserwując polskie ulice będzie umieć rozróżnić poszczególne tablice rejestracyjne i trafnie rozszyfrować ich znaczenie – taka wiedza naprawdę się przydaje.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj