Rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce

Prawidłowo zamontowana (z przodu oraz z tyłu auta), dobrze widoczna, oświetlona i czytelna tablica rejestracyjna to obowiązkowy element, jaki muszą posiadać pojazdy w naszym kraju. Na każdej tablicy umieszczany jest unikatowy kod złożony z cyfr i liter, który pozwala na identyfikację poszczególnych samochodów. Wyróżnia się kilka rodzajów tablic rejestracyjnych: zielone, czarne, czerwone i żółte – sprawdź najważniejsze informacje na ich temat.

Zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne są najmłodsze – wydaje się je automatycznie dopiero od 1 stycznia 2020 roku dla każdego nowo zarejestrowanego auta elektrycznego oraz wodorowego. Charakterystyczny jest dla nich tak zwany znak legalizacyjny:

  • z czerwoną obwódką – dla samochodów elektrycznych,
  • z żółtą obwódką – dla samochodów wodorowych.

Zielone tablice rejestracyjne (czarne litery na zielonym tle) są bardzo dobrze widoczne i pozwalają wyróżnić konkretne auto pośród grona innych samochodów. Główną rolą takich tablic jest zastąpienie naklejek na szyby, które dotąd były wydawane bezemisyjnym środkom transportu. Właściciele tego rodzaju pojazdów zarejestrowanych przed tą datą nie mają obowiązku dokonywania wymiany posiadanych tablic. Zainteresowani mogą to jednak uczynić po uiszczeniu specjalnej dodatkowej opłaty.

Z posiadania tego rodzaju samochodu (a co za tym idzie – zielonych tablic rejestracyjnych) wynika szereg uprawnień i przywilejów, z których mogą korzystać poruszający się nimi kierowcy. To między innymi: gwarancja legalnego korzystania z buspasów, możliwość bezpłatnego parkowania w płatnych strefach parkowania, a także prawo wjazdu do tak zwanych „zielonych stref”.

Chcesz sprzedać samochód? Sprawdź, za ile je od Ciebie kupimy! -> FORMULARZ WYCENY SAMOCHODU

Czarne tablice rejestracyjne

Czarne tablice rejestracyjne występowały w Polsce do 2000 roku. Do ich zmiany doszło po tym, jak wprowadzono nowy podział administracyjny kraju. Tablice te były łudząco podobne do tych obecnie obowiązujących, jednak w ich przypadku znaki miały kolor biały, a ich tło miało czarną barwę. Dzisiaj na ulicach można spotkać jeszcze pojedyncze pojazdy z czarnymi tablicami rejestracyjnymi – są one nie lada gratką dla kolekcjonerów, dla których mają dużą wartość.

Czerwone tablice rejestracyjne

Nieco rzadziej spotykanym wariantem są czerwone tablice rejestracyjne, przyjmujące postać czerwonych napisów na białym tle. Określa się je również mianem tymczasowych, ponieważ mogą być użytkowane jedynie przez 30 dni. Tego rodzaju tablice wyrabia się tylko w kilku przypadkach, między innymi takich jak: zamiar wywiezienia auta za granicę, czy konieczność przewiezienia samochodu z miejsca zakupu do punktu rejestracji.

Żółte tablice rejestracyjne

Wyróżniamy także żółte tablice rejestracyjne. Są one dedykowane samochodom zabytkowym. Do takiej kategorii zaliczamy pojazdy, które mają co najmniej 30 lat, nie są produkowane od przynajmniej 15 lat, można uznać je za unikatowe, albo spełniają szereg innych wymogów.

Tablice rejestracyjne w Polsce – podsumowanie

Zaprezentowane powyżej informacje są interesujące nie tylko dla miłośników motoryzacji. To również wartościowe ciekawostki dla wszystkich zwykłych uczestników ruchu drogowego. Od teraz każdy z nas obserwując polskie ulice będzie umieć rozróżnić poszczególne tablice rejestracyjne i trafnie rozszyfrować ich znaczenie – taka wiedza naprawdę się przydaje.

Porady

Jak zezłomować samochód?

Nie wiesz co zrobić ze starym czy powypadkowym autem? Nie chcesz tracić czasu na wystawianie ogłoszeń sprzedaży? Zdecyduj...
Czytaj
nowe-auto-stare-w-rozliczeniu
Porady

Czy opłaca się oddać stare auto w rozliczeniu?

Chcesz kupić nowe auto? Nie wiesz co zrobić ze starym? Zastanawiasz się, czy opcja nowy samochód stary w...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji samochodu?

Twoje auto nie może już bezpiecznie poruszać się po drodze? Po kolizji drogowej jego uszkodzenia są na tyle...
Czytaj
auto-z-komisu
Porady

Jak kupić auto w komisie samochodowym?

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną....
Czytaj
Porady

Ile można dostać za złomowanie pojazdu?

Nie wiesz, co zrobić z autem, które jest już stare, uległo korozji czy uczestniczyło w kolizji drogowej? Pojazd...
Czytaj
Porady

Dopłaty do złomowanych samochodów

Projekt programu dotyczący dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie pojazdów wprowadził 7 lat temu Związek...
Czytaj
Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Części motoryzacyjne – które na złom, a które nie?

Każde auto się starzeje. Z biegiem czasu części samochodowe zużywają się, a cały pojazd pokrywa się stopniowo korozją....
Czytaj