Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?
Wykup samochodu z leasingu a jego późniejsza sprzedaż
Zakup samochodu z leasingu cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza dla przedsiębiorców. Staje się to atrakcyjną formą finansowania, gdyż daje możliwość zakupu dowolnego modelu samochodu na dogodnych dla kupującego warunkach oraz w znacznie niższej cenie. Przedsiębiorcy korzystają z tej formy finansowania pojazdów, gdyż daje to możliwość zapisu wszelkich kosztów przeznaczonych na samochód do ewidencji środków trwałych. Wykupienie samochodu na zasadzie leasingu pozwala na całkowity zakup danego auta pod koniec okresu spłacania pojazdu, uwzględniając w to wszystkie dodatkowe opłaty. Można również zwrócić auto dealerowi, jeśli chcemy zrezygnować z jego posiadania.
Leasing – na czym polega?
Leasing, czyli cywilnoprawna umowa. Dokument zawierany jest między leasingodawcą, czyli tak zwanym dealerem, a osobą korzystającą z tego rodzaju zakupu samochodu. Polega na wynajmie długoterminowym lub całkowitym zakupie auta na raty, których spłata trwa po podpisaniu umowy na czas określony. Kupujący ma możliwość użytkowania pojazdy przed całkowitą spłatą. Na rynku istnieje wiele rodzajów leasingów, które różnią się od siebie podmiotem zawierającym umowę, jak i dostosowanych warunków umowy. Wyróżnia się między innymi leasing finansowy, operacyjny, bezpośredni, pośredni, dla firm oraz leasing konsumencki. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z leasingu operacyjnego, w którym raty pokrywają utratę wartości na czas trwania umowy. Po spłaceniu można odkupić dany przedmiot z uwzględnieniem ostatniej raty.
Samochód z leasingu na osobę prywatną
Kupując samochód poza działalnością gospodarczą sprawia, że auto nie przechodzi na majątek podatnika, a sprzedaż takiego pojazdu nie ulega opodatkowaniu VAT. Prywatna osoba, gdy dokonuje takiego zakupu ma obowiązek rozliczania podatku od umowy i czynności cywilnoprawnej. Podmiot kupujący ma 2 tygodnie na złożenie prawidłowo wypełnionego formularza cywilnoprawnego – PPC. Jeżeli chodzi o zakup pojazdu istnieje stawka podanku o wysokości 2% rynkowej wartości przedmiotu. Natomiast jeśli kupujący zakupi samochód na fakturę od leasingowej firmy, konieczność rozliczania formularza PPC nie będzie konieczna.
Wykup samochodu z leasingu a jego późniejsza sprzedaż – podsumowanie
Zakup samochodu na leasing jest bardzo dużym udogodnieniem, z którego korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Pomaga im to odliczyć comiesięczne koszty, które rozliczają poprzez prowadzenie firmy. Leasing poleca na spłacaniu rat przez określony czas, a następnie daje możliwość całkowitego zakupu pojazdu. Wiele rodzajów leasingów na rynku pozwala dopasować umowę pod względem preferencji oraz do potrzeb osoby prywatnej.