7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny sposób. Co więcej, fakty i mity są prawie na każdy temat. W przypadku złomowania pojazdów również tak jest. W tym artykule przygotowaliśmy listę mitów, które obalamy. Zapoznaj się z nimi i więcej nie zastanawiaj się, czy auto złom jest opłacalnym rozwiązaniem dla kierowców.

Zezłomować pojazd może każdy

Niestety nie! Aby zezłomować swój samochód, musisz być jego właścicielem. Przy transakcji musisz okazać dokumenty potwierdzające legalne posiadanie danego auta. Osoba trzecia nie może załatwić procesu złomowania Twojego pojazdu.

Złomowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie

Polisa OC konieczna jest podczas poruszania się w ruchu drogowym. Bez ważnego ubezpieczenia można zostać ukaranym grzywną. Natomiast podczas złomowania auta brak ważnego ubezpieczenia nie stanowi problemu. Można na krótki czas wykupić ubezpieczenie i dokonać legalnej transakcji auto kasacji.

Złomowany pojazd musi mieć ważny przegląd techniczny

Auto kasacja przyjmuje nowe oraz stare i zepsute pojazdy. Ważny przegląd techniczny może stanowić problem ze względu na stopień uszkodzenia samochodu. Wrak nie będzie więcej dopuszczony do ruchu drogowego, więc ostatecznym rozwiązaniem jest oddać go na złom i zutylizować przez profesjonalistów.

Złomowany pojazd ponownie uczestniczy w ruchu drogowym

Pojazd, który został oddany na złomowisko nie może ponownie uczestniczyć w ruchu drogowym. Nie jest on sprawny, więc nie może bezpiecznie jeździć. Raz przekazane auto na złom, więcej nie wyjedzie na ulicę. Co więcej, Stacja Demontażu Pojazdów wystawia odpowiednie zaświadczenie, które informuje o kasacji samochodu. Dodatkowo każdy auto szrot prowadzi ewidencję, która potwierdza legalność transakcji.

Przed złomowaniem warto rozebrać pojazd na części

Nie wolno demontować części auta samodzielnie. Jest to nielegalne. Grozi grzywną w wysokości nawet do 300 tys. zł. Karę może nałożyć WIOŚ, czyli Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Co więcej, oddając samochód na złom, będzie on ważony, a za brakujące kilogramy jako właściciel pojazdu będziesz musiał dopłacić. Waga auta wskazana jest w dowodzie rejestracyjnym. Z tych powodów nie warto rozbierać auto na części przed złomowaniem.

Po złomowaniu wszystkie części pojazdu i tak trafiają do sprzedaży

Podczas złomowania pojazdu oceniany jest jego stan techniczny. Oddziela się sprawne części samochodowe od tych, które należy zutylizować. Tylko i wyłącznie te komponenty motoryzacyjne, które nadają się do recyclingu, mogą trafić do sprzedaży i ponownego wykorzystania w innym aucie. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005 wyszczególniona jest lista elementów, które nie można odsprzedać.

Wycena diesla przez złomowiska jest wyższa

Pojazdy mogą być napędzane różnym rodzajem paliwa. Wyróżnia się benzynę, diesel, czyli olej napędowy, gaz, a także naftę. Z reguły silniki napędzane dieslem mają większą masę oraz większy motor. Z tego powodu waga całego auta jest cięższa. Jednak cena, jaką oferuje auto złom przed przystąpieniem do kasacji, nie jest uzależniona tylko i wyłącznie od ciężaru samochodu. Pod uwagę brany jest także stopień kompletności pojazdu, stan techniczny, jego rok produkcji itp.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj