Jak dbać o opony samochodowe?

Opony są jednym z najważniejszych elementów auta i odpowiadają za gwarancję bezpieczeństwa oraz komfortowego stylu jazdy. Z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia i dostosowana pielęgnacja, dzięki czemu zestaw opon samochodowych potrafi zachować niezmienny wygląd przez wyjątkowo długi czas. Ochrona i dbanie o samochodowe opony zapewnia bezpieczną jazdę, skraca drogę hamowania i poprawia przyczepność pojazdu. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym zadbasz o swoje opony i wpłyniesz na maksymalną wygodę podczas jazdy.

Kilka sposobów na dbanie o opony samochodowe

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomagają zachować niezmienny wygląd opon samochodowych i tym samym sprawiają, że jeden z najważniejszych elementów auta służy jak najdłużej. Koniecznie sprawdź przedstawione przez nas metody na regularną pielęgnację opon i przyczyń się do ich długiej żywotności.

Regularne obracanie opon

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest regularne obracanie opon co około 10 000 km. Wynika to z faktu, iż przednie opony zużywają się znacznie szybciej niż tylne, głównie poprzez obracanie się przednich opon podczas pokonywania zakrętów. Regularne obracanie opon pomaga rozłożyć siłę tarcia, a wszystkie opony zużywane są powolnie i równomiernie w tym samym tempie.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach

Jedna z najważniejszych metod, która wpływa na pielęgnację naszych opon. Kierowcy najczęściej sprawdzają ciśnienie opon przed długą podróżą, by mieć pewność, że odpowiednio napompowane zapewnią 100% bezpieczeństwa na drodze. Każdy pojazd ma unikalne specyfikacje, które określają wymogi ciśnienia powietrza w każdej z opon. Parametry dostosowane są zazwyczaj do masy pojazdu, zawieszenia, konstrukcji układu kierowniczego i innych czynników. Ciśnienie opon mierzy się za pomocą manometru, który znajduje się na stacjach paliwowych, pozwalając kierowcom za darmo sprawdzić parametry powietrza we wnętrzu opon. Jeśli ciśnienie w każdej z nich jest niższe lub wyższe od zalecanego o więcej niż 5 PSI, trzeba je prawidłowo regulować zgodnie z wymogami zalecanego ciśnienia, które znajdować się może w instrukcji obsługi opon lub na żółto-białej naklejce na ościeżnicy drzwi kierownicy.

Sprawdzanie bieżnika opon

Bieżniki opon odpowiadają za prawidłową przyczepność na drodze, co jest szczególnie ważne zwłaszcza podczas utrudnionych warunków atmosferycznych. Jednak, jeżeli regularnie pokonujemy wiele kilometrów trasy, warto systematycznie sprawdzać nawierzchnię bieżnika. Najprostszym sposobem jest użycie długopisu i zweryfikowanie czy najmniejsza część, czyli główka nie wystaje z opony bieżnika. Natomiast jeśli wystaje, oznacza to, iż najwyższy czas wymienić opony.

Wyrównywanie opon

Opony należy wymieniać co roku, gdyż jazda po wyboistych drogach i nawierzchniach pokrytych dziurami mogą wytrącić koła z osi. Niestety, wytrącenie kół z osi powoduje nadmierne zużycie opon i skraca ich żywotność. Nawet jeśli wydaje nam się, że jeździmy po gładkich drogach, coroczna wymiana kół jest niezbędna do zagwarantowania bezpieczeństwa na drodze.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj