Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?
Auta z dużym przebiegiem – czy warto je kupować?
Kupno samochodu używanego to poważna inwestycja. Musisz liczyć się bowiem z naprawami, które Cię czekają i krótszym czasem użytkowania samochodu. Jednym z aspektów, na które musisz zwrócić uwagę jest przebieg samochodu. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czy warto kupować auto, jeśli posiada duży przebieg.
Z jakim przebiegiem kupić auto?
Jeśli samochód używany ma przebieg do 100 tys. kilometrów, mówi się, że jest prawie jak nowe. Takie pojazdy bardzo szybko znajdują nowych kupców, jednak rzadko też trafią na rynek sprzedażowy ze względu na to, że są po prostu w pełni sprawne.
Jednak w przypadku trochę bardziej wyeksploatowanych samochodów, najlepiej rozglądać się za przebiegiem do maksymalnie 200 tys. kilometrów przebiegu. Tę liczbę uznaje się bowiem za połowę życia samochodu, więc nowy właściciel ma więcej pewności, że jego pojazd będzie dłużej sprawny, a co za tym idzie – koszty z jego naprawą nie będą doskwierać tak często.
Jakiego przebiegu należy się bać?
Tym samym warto powiedzieć, że nie ma konkretnego przebiegu, jakiego należy się bać, kupując samochód używany. Wszystko zależy nie tylko od przejechanych kilometrów, ale także od użytkowania pojazdu przez poprzedniego właściciela. Ważne jest po jakich drogach jeździł on tym samochodem oraz czy dokonywał regularnych przeglądów. Dodatkowo na żywotność aut wpływa także to, od jakiego producenta pochodzą. Warto także wspomnieć, że wiele diesli czy samochodów ciężarowych uznaje się za „niezniszczalne”. Auta dostawcze osiągają przebieg nawet 1-2 milionów kilometrów, a wciąż są całkowicie sprawne i bezpieczne.
Innymi słowy wszystko zależy od marki i modelu samochodu, a także jego stanu technicznego. Jeśli jego stan nie będzie dobry, nawet mały przebieg będzie negatywnie wpływał nie tylko na użytkowanie, ale także żywotność pojazdu.
Czy warto kupić auto z dużym przebiegiem?
Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić samochód z dużym przebiegiem, musisz zastanowić się do jakich celów będziesz używał tego samochodu. Czy będziesz jeździł nim dużo i w dalekie trasy? Czy będzie on przeznaczony do użytku prywatnego czy bardziej w celach służbowych?
Jeśli samochód był użytkowany przez osobę prywatną oraz posiada on dokumenty potwierdzające obowiązkowe przeglądy, można śmiało kupować samochód nawet z dużym przebiegiem. W tym przypadku od razu widać czy samochód jest zadbany i może jeszcze podłużyć wiele lat. Jeśli jednak auto było wykorzystywane w celach służbowych, decyzja o zakupie może być ryzykowana. Wiadomym jest, że taki pojazd był bardzo intensywnie użytkowany, a pokonywane nim trasy były zapewne długie i częste. Samochody służbowe nie są także zazwyczaj szanowane przez kierowców.
Kluczowe jest jednak to, jakie samochodu poszukujesz. Jeśli chcesz postawić na tanie auto, które będzie wykorzystywane do krótkich dystansów – można zdecydować się na zakup pojazdu z dużym przebiegiem. To może być także dobra opcja, jeśli już posiadasz nowszy samochód, który możesz zabierać w dłuższe trasy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu z dużym przebiegiem, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim sprawdź jego stan techniczny oraz dokumenty, które potwierdzą, że auto było regularnie serwisowane.
Dobrym pomysłem może być odwiedzenie zaufanego warsztatu. Mechanik sprawdzi w jakim stanie jest auto, które chcesz kupić i doradzi ci, czy to zakup dobra decyzja. Dowiesz się również w jakim stanie jest silnik, czy nie pojawia się rdza oraz czy licznik nie został przypadkiem cofnięty, co dość często zdarza się przy starszych modelach samochodów.