Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?
Części motoryzacyjne – które na złom, a które nie?
Każde auto się starzeje. Z biegiem czasu części samochodowe zużywają się, a cały pojazd pokrywa się stopniowo korozją. Co można zrobić z takim samochodem? Oddać je na złom! Jeśli natomiast nowe auto uczestniczy w kolizji drogowej i nie może być dalej dopuszczone do ruchu drogowego ze względu na ogromne uszkodzenia, można zezłomować je, a sprawne elementy ponownie wykorzystać. Ponadto niektóre części motoryzacyjne mogą zostać poddane recyclingowi.
Jak działa złomowisko?
Złomowisko to inaczej auto skup, które przyjmuje stare, jak i nowe pojazdy, uszkodzone oraz sprawne, a także samochody osobowe i większe gabaryty tj. autobusy czy ciężarówki. Skupując je od właściciela, auto kasacja następnie utylizuje pojazdy w ekologiczny sposób. Wszelkie formalności załatwia za kierowców, aby proces przebiegł legalnie. Stacja Demontażu Pojazdów może w całości zezłomować auto lub na części, wypłacając przy tym odpowiednią należność.
Jakie części motoryzacyjne podlegają recyklingowi?
Niekiedy naprawa po wypadku drogowym jest zbyt kosztowna i lepiej oddać auto na złom. W większość przypadków jest to zdecydowanie bardziej opłacalna wersja dla właściciela uszkodzonego pojazdu. Złomowisko sprawdza stan techniczny auta oraz poszczególne części motoryzacyjne. W momencie skupu możliwe jest, że dane elementy można ponownie wykorzystać. Recyclingowi podlegają przede wszystkim takie części samochodowe jak:
- silnik,
- akumulator,
- skrzynia biegów,
- opony i felgi,
- lampy,
- świece,
- elementy karoserii,
- poszczególne elementy wyposażenia wnętrza.
Warto wiedzieć, że przed ponownym wykorzystaniem, części te są oczyszczane ze szkodliwych substancji i segregowane w taki sposób, aby eliminować śmieci ze środowiska.
Jakie części motoryzacyjne nie podlegają recyklingowi?
Istnieją także elementy, które nie mogą zostać poddane recyclingowi ze względu na to, że mogą one zagrażać planecie. Części motoryzacyjne, których nie można ponownie wykorzystać to m.in.:
- poduszki powietrzne,
- przewody paliwowe,
- przewody układu hamulcowego,
- płyny eksploatacyjne,
- klocki hamulcowe,
- katalizator,
- jednorazowe filtry,
- instalacje gazowe,
- pasy bezpieczeństwa,
- wycieraczki,
- immobiliser,
- przeguby układu kierowniczego,
- zawory recyrkulacji spalin,
- tłumik układu wydechowego.
Zakaz recyklingu tych oraz innych elementów samochodowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005.
Jakie części motoryzacyjne warto kupić na złomie?
Gdy zepsuje się samochód, wstawiamy go do mechanika, aby je naprawił. Niektórzy zaś, sami majsterkują i wybierają opcję samodzielnej wymiany. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest kupno części samochodowych ze złomowiska. Są one o wiele tańsze niż oryginalne modele. Co więcej, można przyczynić się do dbania o środowisko i ponownie wykorzystać sprawny komponent w innym aucie. Jednymi z częściej poszukiwanych elementów na złomowisku są m.in.:
- reflektory,
- zderzaki,
- błotniki,
- felgi,
- skrzynie biegów oraz sprzęgła,
- lusterka,
- wycieraczki,
- komponenty zawieszenia hydraulicznego i pneumatycznego,
- wyposażenie wnętrza samochodu, np. radio.
Warto zatem odwiedzić skup złomu i wybrać odpowiednie części motoryzacyjne, które można odzyskać z recyclingu!