Wyrejestrowanie samochodu – jak i kiedy?

Formalności związane ze sprzedażą auta czy jego złomowaniem są bardzo ważne. Należy załatwić wszystkie niezbędne procedury, aby w pełni legalnie przejść przez cały proces. Na końcu najważniejsze jest wyrejestrowanie samochodu. Nie wolno o tym zapomnieć, aby nie ponieść kary finansowej za przekroczenie terminu. Zastanawiasz się zatem nad hasłem „wyrejestrowanie samochodu ile czasu” – wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz właśnie w tym artykule.

Kiedy należy wyrejestrować samochód?

Sytuacje, wskazujące na konieczność wyrejestrowania samochodu reguluje Ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. Zawarte są w niej zdarzenia tj. np.:

  • kradzież samochodu,
  • złomowanie pojazdu, czyli przekazanie go do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • udokumentowana trwała utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności (np. w wyniku pożaru),
  • sprzedaż auta za granicą,
  • wycofania z obiegu.

Zastanawiasz się zatem teraz, ile dni jest na wyrejestrowanie samochodu od daty wymienionych wyżej sytuacji? Od momentu likwidacji pojazdu masz 30 dni na wyrejestrowanie auta z urzędu. Konieczne jest zachowanie tego terminu ze względu na ustalone ustawowo kary za zwłokę.

Kto może wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrować pojazd może tylko właściciel samochodu bądź jego pełnomocnik, który otrzymał odpowiednie upoważnienie pisemne. Jednak, gdy auto posiada dwóch właścicieli, obydwoje powinni stawić się w urzędzie. Natomiast może dopełnić wszystkich formalności tylko jeden z nich pod warunkiem, że drugi przekaże pisemne pełnomocnictwo.

Dokumenty potrzebne przy wyrejestrowaniu samochodu?

W ciągu 30 dni od daty sprzedaży auta lub zezłomowania pojazdu należy udać się do urzędu, aby wyrejestrować samochód. Przy sobie należy mieć odpowiednie dokumenty tj.:

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, który można wypełnić online lub na miejscu w urzędzie,
  • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport,
  • dowód wpłaty za wyrejestrowanie auta,
  • niezbędne dokumenty, które potwierdzają pozbycie się własności auta (np. są to umowa kupna-sprzedaży, tablice rejestracyjne samochodu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, wszelkie oświadczenia odpowiednich organów czy instytucji itd.)

Opłaty za wyrejestrowanie samochodu

Aby wyrejestrować samochód, należy w urzędzie lub poprzez przelew wnieść opłatę w wysokości 10 zł. Następnie dowód wpłaty należy zachować i ukazać przy okienku razem z pozostałymi niezbędnymi dokumentami.

Kara za niewyrejestrowanie pojazdu w wyznaczonym terminie

Obowiązek wyrejestrowania samochodu obowiązuje od dawna. Jednak wielu właścicieli pojazdów przekraczało wyznaczony termin bądź całkowicie ignorowało ten przepis. Brak dopełnienia tej formalności skutkował błędnymi statystykami odnośnie do ilości aut poruszających się po drogach. Z tego powodu od 2020 roku wprowadzono kary finansowe. Po przekroczeniu terminu 30 dni do wyrejestrowania samochodu od daty likwidacji auta, właściciel pojazdu podlega karze w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Osoba ukarana zobowiązana jest uiścić należność w ciągu 14 dni. Za kontrolowanie terminów wyrejestrowania pojazdów odpowiada Starostwo.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj