Wyrejestrowanie samochodu – jak i kiedy?

Formalności związane ze sprzedażą auta czy jego złomowaniem są bardzo ważne. Należy załatwić wszystkie niezbędne procedury, aby w pełni legalnie przejść przez cały proces. Na końcu najważniejsze jest wyrejestrowanie samochodu. Nie wolno o tym zapomnieć, aby nie ponieść kary finansowej za przekroczenie terminu. Zastanawiasz się zatem nad hasłem „wyrejestrowanie samochodu ile czasu” – wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz właśnie w tym artykule.

Kiedy należy wyrejestrować samochód?

Sytuacje, wskazujące na konieczność wyrejestrowania samochodu reguluje Ustawa „Prawo o ruchu drogowym”. Zawarte są w niej zdarzenia tj. np.:

  • kradzież samochodu,
  • złomowanie pojazdu, czyli przekazanie go do Stacji Demontażu Pojazdów,
  • udokumentowana trwała utrata posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności (np. w wyniku pożaru),
  • sprzedaż auta za granicą,
  • wycofania z obiegu.

Zastanawiasz się zatem teraz, ile dni jest na wyrejestrowanie samochodu od daty wymienionych wyżej sytuacji? Od momentu likwidacji pojazdu masz 30 dni na wyrejestrowanie auta z urzędu. Konieczne jest zachowanie tego terminu ze względu na ustalone ustawowo kary za zwłokę.

Kto może wyrejestrować pojazd?

Wyrejestrować pojazd może tylko właściciel samochodu bądź jego pełnomocnik, który otrzymał odpowiednie upoważnienie pisemne. Jednak, gdy auto posiada dwóch właścicieli, obydwoje powinni stawić się w urzędzie. Natomiast może dopełnić wszystkich formalności tylko jeden z nich pod warunkiem, że drugi przekaże pisemne pełnomocnictwo.

Dokumenty potrzebne przy wyrejestrowaniu samochodu?

W ciągu 30 dni od daty sprzedaży auta lub zezłomowania pojazdu należy udać się do urzędu, aby wyrejestrować samochód. Przy sobie należy mieć odpowiednie dokumenty tj.:

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, który można wypełnić online lub na miejscu w urzędzie,
  • dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport,
  • dowód wpłaty za wyrejestrowanie auta,
  • niezbędne dokumenty, które potwierdzają pozbycie się własności auta (np. są to umowa kupna-sprzedaży, tablice rejestracyjne samochodu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, wszelkie oświadczenia odpowiednich organów czy instytucji itd.)

Opłaty za wyrejestrowanie samochodu

Aby wyrejestrować samochód, należy w urzędzie lub poprzez przelew wnieść opłatę w wysokości 10 zł. Następnie dowód wpłaty należy zachować i ukazać przy okienku razem z pozostałymi niezbędnymi dokumentami.

Kara za niewyrejestrowanie pojazdu w wyznaczonym terminie

Obowiązek wyrejestrowania samochodu obowiązuje od dawna. Jednak wielu właścicieli pojazdów przekraczało wyznaczony termin bądź całkowicie ignorowało ten przepis. Brak dopełnienia tej formalności skutkował błędnymi statystykami odnośnie do ilości aut poruszających się po drogach. Z tego powodu od 2020 roku wprowadzono kary finansowe. Po przekroczeniu terminu 30 dni do wyrejestrowania samochodu od daty likwidacji auta, właściciel pojazdu podlega karze w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Osoba ukarana zobowiązana jest uiścić należność w ciągu 14 dni. Za kontrolowanie terminów wyrejestrowania pojazdów odpowiada Starostwo.

Porady

Jak zezłomować samochód?

Nie wiesz co zrobić ze starym czy powypadkowym autem? Nie chcesz tracić czasu na wystawianie ogłoszeń sprzedaży? Zdecyduj...
Czytaj
nowe-auto-stare-w-rozliczeniu
Porady

Czy opłaca się oddać stare auto w rozliczeniu?

Chcesz kupić nowe auto? Nie wiesz co zrobić ze starym? Zastanawiasz się, czy opcja nowy samochód stary w...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji samochodu?

Twoje auto nie może już bezpiecznie poruszać się po drodze? Po kolizji drogowej jego uszkodzenia są na tyle...
Czytaj
auto-z-komisu
Porady

Jak kupić auto w komisie samochodowym?

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną....
Czytaj
Porady

Ile można dostać za złomowanie pojazdu?

Nie wiesz, co zrobić z autem, które jest już stare, uległo korozji czy uczestniczyło w kolizji drogowej? Pojazd...
Czytaj
Porady

Dopłaty do złomowanych samochodów

Projekt programu dotyczący dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie pojazdów wprowadził 7 lat temu Związek...
Czytaj
Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Części motoryzacyjne – które na złom, a które nie?

Każde auto się starzeje. Z biegiem czasu części samochodowe zużywają się, a cały pojazd pokrywa się stopniowo korozją....
Czytaj