Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?
Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?
Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma pewne korzyści, wśród których najczęściej wskazuje się na niże składki w kwestii różnego rodzaju ubezpieczeń, zwłaszcza jeżeli drugi kierowca jest bardziej doświadczony i za wieloletnią, bezszkodową jazdę należą mu się dodatkowe ulgi. Często stosuje się tego typu opcję także w przypadku samochodów firmowych i wspólników danego przedsiębiorstwa. Co jednak w sytuacji kiedy decydujemy się na sprzedaż takiego pojazdu? Czy współwłaściciel koniecznie musi być przy takiej transakcji obecny i czy musimy otrzymać od niego zgodę bądź, w przypadku odmowy, zaniechać takiego przedsięwzięcia? Sprawdźmy!
Sprzedaż samochodu bez współwłaściciela? Nie, to niemożliwe!
Decydując się na dzielenie własności pojazdu z drugą osobą, musimy liczyć się z faktem, że w przypadku chęci sprzedaży, nie możemy zrobić tego na własną rękę. Nie można zrobić tego bez wiedzy, ani nawet zgody współwłaściciela lub współwłaścicieli, jeżeli jest to większa liczba osób. To bardzo ważna kwestia zarówno ze strony sprzedającego, jak i kupującego, w przeciwnym razie możemy bowiem narazić się na nieprzyjemności, kary, a nawet utratę pojazdu. Gdzie znajdziemy takie informacje? Dane o właścicielu samochodu oraz ewentualnych dodatkowych współwłaścicielach widnieją zawsze na dowodzie rejestracyjnym przypisanym do konkretnego auta. Warto zdawać sobie sprawę, że sprzedaż samochodu bez współwłaściciela – zarówno jego wiedzy, jak i zgody, jest nielegalna i prawnie zabroniona.
Czy współwłaściciel musi być obecny przy transakcji sprzedaży samochodu?
Tak, w momencie podpisywania umowy z nowym nabywcą auta, każdy z jego współwłaścicieli zobowiązany jest podpisać stosowne dokumenty. Umowa kupna-sprzedaży pojazdu posiada w odpowiednich rubrykach miejsca na dane (imię i nazwisko oraz PESEL) oraz podpis każdego ze współwłaścicieli. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z samochodem, którego współudziałowcami nie są osoby prywatne, ale firmy albo przedsiębiorstwa, konieczne będzie podanie numeru NIP lub REGON. Wzór odpowiedniej umowy można bez większego problemu znaleźć i pobrać chociażby z Internetu. Pełnomocnictwo, tak jak ma to miejsce na przykład przy rejestracji pojazdu, nie będzie w tej sytuacji niestety wystarczające. W przypadku małżeństwa, którego pojazd stanowi wspólną własność majątkową, wystarczy natomiast podpis tylko jednego z małżonków.
A czy można zrzec się swojego współudziału?
Jak najbardziej – można sprzedać lub podarować swoje udziały we własności pojazdu innej osobie albo firmie, ponieważ współudział traktowany jest jako własny majątek, którym można w dowolny sposób dysponować. W takim przypadku nie jest zatem wymagana zgoda pozostałych współwłaścicieli, powinni jednak oni zostać o tym fakcie poinformowani, a w dokumentacji pojazdu muszą zostać naniesione wszelkie zmiany i modyfikacje w odniesieniu do własności.