Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny, ulubiony i sprawdzony wóz, a utrzymywanie i opłacanie kolejnego nie jest nam specjalnie na rękę, zwłaszcza, że nie planujemy z niego wcale lub wiele korzystać. Co w takiej sytuacji? Czy sprzedaż samochodu odziedziczonego w spadku jest możliwa? Przekonajmy się.

Uregulowanie niezbędnych formalności

W odniesieniu do otrzymania pojazdu w spadku, wiele zależy od rodzaju dziedziczenia, związanych z tym zasad oraz formalności – czy zmarły zostawił testament czy też nie, czy był jednym właścicielem pojazdu, czy może było więcej współwłaścicieli (w takiej sytuacji jeden z nich może zrzec się praw posiadania, na przykład w zamian za rekompensatę finansową bądź też bez niej). Kwestia własności nie zawsze jest do końca prostą i bezproblemową sprawą.

Warto wiedzieć, że według tak zwanego dziedziczenia ustawowego, prawo do majątku po zmarłym automatycznie otrzymuje najbliższa rodzina – małżonek oraz dzieci, w dalszej kolejności rodzice oraz rodzeństwo. Może być to jednak również całkiem inna, nawet niezwiązana więzami krwi osoba, jeżeli została wyszczególniona w testamencie. Jeśli zaś małżonkowie posiadali wspólnotę majątkową, auto automatycznie przechodzi na drugiego z nich. Dopiero w momencie, gdy wszystkie niezbędne formalności zostaną uregulowane i dana osoba staje się nowym prawowitym właścicielem samochodu, może zacząć myśleć o jego ewentualnej sprzedaży. Może być to proces nieco czasochłonny, związany z wizytami w urzędach oraz u notariusza.

Sprzedaż samochodu ze spadku krok po kroku

Jeżeli kwestie prawne i formalne zostaną już uregulowane, sprzedaż samochodu ze spadku oczywiście jest możliwa. Należy także pamiętać, że auto musi zostać przerejestrowane na nowego właściciela. Gdzie udać się w tej sprawie? Do Wydziału Komunikacji w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Do dopełnienie formalności, niezbędne będą następujące dokumenty: sądowe bądź notarialne poświadczenie o nabyciu własności do danego samochodu, wypełniony stosowny wniosek o rejestrację na swoją osobę, dowód rejestracyjne oraz karta pojazdu, dowód osobisty.

Ile potrwa proces przerejestrowania pojazdu na nowego właściciela? Maksymalnie dwa tygodnie. Po tym czasie otrzymuje się pełne prawo do dowolnego dysponowania odziedziczonym samochodem, w tym także do jego sprzedaży.

Warto wiedzieć, że w przypadku sprzedaży auta po zmarłego osobie, istnieje także możliwość otrzymania zwrotu niewykorzystanych składek ubezpieczeniowych. Aby tego dokonać, należy skontaktować się z daną firmą ubezpieczeniową – osobiście, mailowo lub telefonicznie. Ubezpieczenie OC nie wygasa w momencie śmierci wcześniejszego właściciela, ale wraz z prawem do własności, przechodzi na nową osobę, razem z koniecznością dalszego opłacania należności. Warto sprawdzić kiedy okres umowy się kończy, aby zadbać o ciągłość przynajmniej obowiązkowego ubezpieczenia i nie narażać się na niepotrzebne, wysokie kary finansowe. Można oczywiście zachować daną umowę lub zmienić na inną, u innego ubezpieczyciela.

W ręce innej osoby, a może na złomie?

Tak naprawdę nie ma już tutaj znaczenia, gdzie ani komu chcemy auto przekazać. Sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku może odnosić się zarówno do transakcji z prywatną osobą, jak i sprzedaży w komisie, punkcie skupu pojazdów, czy nawet na złomie. Ważne jedynie, aby przed jakimikolwiek operacjami handlowymi uregulować wcześniej niezbędne formalności oraz kwestie prawne i posiadać pełne prawo do własności i dysponowania danym samochodem.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj