Jak przygotować auto do zimy?

Zima to czas, kiedy warunki na drodze są niezwykle utrudnione, a jazda bez wcześniejszego przygotowania auta może wpłynąć na niebezpieczeństwo dla samego kierującego, jak i innych na drodze. Z tego względu warto zadbać o wszystkie elementy, które pomagają utrzymać przyczepność kół na różnego rodzaju nawierzchniach. Poniżej przygotowaliśmy kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy pielęgnacji auta i dostosowywania reszty samochodowych części.

Opony zimowe

Wyposażenie samochodu w zimowe opony jest podstawowym aspektem bezpiecznej jazdy przy tak utrudnionych warunkach atmosferycznych, jakie panują zimą. Jest to obowiązkowy wymóg, którego należy przestrzegać, jeżeli chcemy poruszać się po śliskiej i zlodowaconej nawierzchni. Najczęściej zimowe opony zakładane są w połowie października, kiedy dni są coraz bardziej deszczowe i chłodne. Ten rodzaj opon wyróżnia się specjalnym bieżnikiem, który zwiększa przyczepność na drodze.

Uzupełnienie płynów

Kierując pojazdem, kolejnym podstawowym czynnikiem jest sprawdzenie i uzupełnienie wszelkich płynów. Zwłaszcza płyn chłodniczy, który pomaga dostosować auto do najtrudniejszych warunków na drodze, w tym największych mrozów. Warto regularnie wymieniać chłodniczy płyn tak, aby nie tracił swoich właściwości, a tym samym nie zamarzł, gdyż może to grozić rozerwaniu silnika. Jeżeli płyn zamarza lub nie był dawno wymieniany, należy go zmienić bądź dolać koncentrat, który obniży temperaturę zamarzania.

Równie dużo uwagi należy poświecić płynowi hamulcowemu, który powinien być uzupełniony i szczelnie zamknięty tak, aby nie dostawała się tam woda. Jeżeli woda dostanie się do płynu hamulcowego, zdecydowanie obniży jego temperaturę wrzenia i zmniejszy skuteczność hamowania, a także często doprowadzić do całkowitego uniemożliwienia hamowania.

Świece zapłonowe i żarowe

Świece żarowe odpowiedzialne są za łatwiejszy rozruch silnika, co jest szczególnie ważna przy tak niskich temperaturach, jakie panują zimą. Odpowiadają również za stabilizację obrotów silnika podczas nagrzewania. Jeżeli mamy problem z odpaleniem jednostki diesla, oznacza to, że żarowe świece mogą być już nieco zużyte, dlatego warto je wymienić.

Natomiast, jeśli mamy do czynienia z silnikiem benzynowym, sprawdzamy świece zapłonowe, które pracują cały czas. Jeżeli świece są zużyte, możemy zauważyć znaczny spadek mocy, dławienie się silnika czy jego nierówną pracę. Gdy takie objawy występują, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana świec i wizyta u mechanika.

Przygotuj zimowe akcesoria

W czasie zimy, warto zaopatrzyć się także w akcesoria, które przydają się podczas wyjątkowo niskich temperatur, zaśnieżonych dróg i sytuacji awaryjnych. Podstawowym narzędziem będzie na pewno skrobaczka do lodu, a także zapasowe koło. Zimą opony zużywają się znacznie szybciej, a wyboiste drogi mogą zużyć bieżnik, który odpowiada za przyczepność kół do nawierzchni. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy zagwarantować sobie i pasażerom bezpieczną jazdę. Przydatnym narzędziem okaże się także linia holownicza, zwłaszcza gdy zima jest szczególnie mroźna, a na zewnątrz stale sypie śnieg. Choć wydawać się może, iż nie jest to niezbędne akcesorium, może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto również uzupełnić awaryjną skrzynkę w trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, zapasową ładowarkę do telefonu komórkowego czy koc z polaru.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj