Czy samochód na złom musi posiadać ważne opłaty?

Oddanie auta na złom wiąże się z wieloma obowiązkami, których należy dopełnić, aby cały proces złomowania odbył się legalnie.

Posiadanie samochodu wiąże się z dokonywaniem regularnych opłat, które są regulowane przez prawo. Jedną z nich jest polisa ubezpieczeniowa. W przypadku zaległych kosztów z nią związanych istnieje możliwość oddania pojazdu do stacji demontażu pojazdów albo do skupu aut na złom. Należy liczyć się jednak ze skutkami takiego działania.

Według polskiego prawa wszystkie samochody, które są oddawane na złom, muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC. Co prawda punkt złomowania pojazdów może przyjąć samochód bez odpowiedniej polisy i wydać dokument potwierdzający kasację, jednak kolejną formalnością jest zgłoszenie faktu o zezłomowaniu pojazdu do wydziału komunikacji. Jeśli tam okaże się, że Twoja polisa nie była opłacana, urząd może powiadomić o tym odpowiednią instytucję, czyli Fundusz Gwarancyjny.

Niestety, jeśli liczyłeś na to, że może Ci się upiecze, to niestety niemal na pewno możesz o tym zapomnieć, ponieważ dokumenty są wnikliwie sprawdzane przez urzędników.

Brak regularnych opłat wiąże się z dość dużym ryzykiem, ponieważ może ona się wiązać z karą finansową. Co prawda nigdy nie wiadomo dokładnie, jak duża będzie ta kara, ponieważ zależne jest to od konkretnego ubezpieczyciela i rodzaju wykupionej polisy. Jednak z zasady wiadomo, że opłaty związane z niewywiązywaniem się z warunków ubezpieczenia mogą wiązać się z karami rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Czy oddając samochód do kasacji musi posiadać ważne badania techniczne?

Kolejną ważną kwestią podczas oddawania auta do złomowania są badania techniczne. W końcu po co mieć podbity ważny przegląd w dowodzie rejestracyjnym, skoro samochód i tak ma trafić na złom? Rzeczywiście jest to nielogiczne, jednak wiemy, że prawo nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość, więc warto wiedzieć, jak ta sytuacja wygląda z punktu widzenia przepisów.

Stacje demontażu pojazdów nie kontrolują tego, czy samochód ma ważne badania techniczne, jednak pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak przetransportować samochód na złom bez łamania prawa? Na pewno podróż, nawet krótka, nie jest wskazana, jeśli Twój pojazd nie posiada ważnych badań technicznych. I nie chodzi tu tylko o możliwość bycia ukaranym mandatem, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo.

Jeśli więc zależy Ci na tym, aby przetransportować samochód na złom bez łamania prawa ani narażania życia, najprostszym sposobem będzie zamówienie lawety. W tym celu najlepiej skontaktować się ze skupem złomu lub stacją demontażu pojazdów, które posiadają własne floty samochodowe i bez problemu przetransportują stary czy zepsuty samochód na miejsce demontażu. Jest to bardzo wygodny sposób na pozbycie się niechcianego pojazdu, ponieważ nie tylko oszczędzisz dzięki temu czas, ale też załatwisz z pracownikiem demontażu pojazdów wszystkie formalności na miejscu. Pamiętaj tylko przy tym o przygotowaniu wszystkich dokumentów, które niezbędne są do tego, aby samochód mógł być legalnie zezłomowany.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj