Porzucone pojazdy – co warto wiedzieć?

Często spotyka się zaparkowane pojazdy, którymi nikt już nie jeździ. Stoją one na prywatnych parkingach bądź należących do wspólnoty mieszkaniowej, a także nawet na ulicy. Są zaniedbane, a trawa porasta ich koła. Niekiedy nawet z opon zeszło już powietrze. Co robić? Takie auto zajmuje przecież tylko miejsce parkingowe wielu osobom, które czynnie jeżdżą i potrzebują mieć, gdzie zaparkować. Do kogo należy pojazd? Jakie działania należy podjąć, by usunąć porzucony samochód?

Definicja porzuconego pojazdu

Porzucone samochody w Polsce to codzienność. Co któryś parking stoi zaparkowane i nie nadające się już do ruchu drogowego auto. Potocznie można określić go wrakiem. Jednak to stwierdzenie reguluje art. 50a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. o Prawie Ruchu Drogowego. Porzucone pojazdy to inaczej wraki pojazdów, które nie posiadają tablic rejestracyjnych oraz ich stan wskazuje na to, że jest już nieużywany. Elementy, który mogą o tym świadczyć to przede wszystkim:

  • ilość korozji,
  • otwarte drzwi bądź wybita szyba,
  • zniszczone wnętrze,
  • brak aktualnych badań technicznych po sprawdzeniu auta w systemie.

Jak można usunąć porzucony pojazd?

Porzucone pojazdy mogą zostać usunięte z drogi przez Policję lub Straż Miejską. Natomiast służby te szczegółowo zwracają uwagę na to, czy samochód ma tablice rejestracyjne, a gdy nie ma to, czy numer rejestracyjny można odczytać z naklejki na przedniej szybie. W ten sposób mogą sprawdzić, kto jest właścicielem auta. Co więcej, Policja bądź Straż Miejska może zabrać samochód, jeśli znajduje się on na drogach publicznych lub w innych miejscach, pod warunkiem, że stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Odpowiedzialność za porzucony pojazd

Koszty usunięcia pojazdu ponosi jego właściciel. Natomiast auto nie może trafić bezpośrednio do rąk służb. Muszą one przekazać go do Stacji Demontażu Pojazdów.

Gdzie oddać stary, zepsuty lub uszkodzony samochód?

Jeśli jesteś właścicielem auta, które nie nadaje się już do poruszania się w ruchu drogowym, najlepszym rozwiązaniem jest oddać go na złom. Szrot samochodowy przyjmuje auta, które są już bezużyteczne. Rozkłada je na części, by móc następnie sprzedawać je jako używane. Oczywiście, tylko te elementy, które nie są uszkodzone. Natomiast właściciel wraka otrzymuje wypłatę za niego. Co więcej, zwalnia miejsce parkingowe i przyczynia się do dbałości o środowisko. Porzucone auta w Warszawie to codzienność. Najlepiej, aby zajęli się nimi profesjonaliści. Auto szrot to rewelacyjne rozwiązanie. Oszczędza także pracy Policji czy Straży Miejskiej.

Porzucone pojazdy – podsumowanie

Złomowanie auta to sprawdzony sposób na pozbycie się nieużywanego, starego czy uszkodzonego częściowo bądź całościowo pojazdu. Porzucone samochody w Polsce mają negatywny wpływ na nasze środowisko. Stacja Demontażu Pojazdów zajmuje się właśnie porzuconymi pojazdami, które trafiają do niej po usunięciu z drogi przez Policję lub Straż Miejską. Nie czekaj, aż ktoś zgłosi Twój wrak, bo możesz mieć przez to problemy. Zezłomuj swoje auto wcześniej i zyskaj!

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj