Jak zezłomować samochód?

Nie wiesz co zrobić ze starym czy powypadkowym autem? Nie chcesz tracić czasu na wystawianie ogłoszeń sprzedaży? Zdecyduj się na zezłomowanie samochodu! Myślisz, że to obciach? Skądże znowu! To bardzo opłacalne rozwiązanie! Tylko ważne, abyś wybrał legalną Stację Demontażu Pojazdów, by cały proces złomowania pojazdu przebiegł prawidłowo. Chcesz wiedzieć, jakie są koszty złomowania auta? Wszystkich niezbędnych informacji dowiesz się właśnie z tego artykułu. Zebraliśmy wszystkie potrzebne kwestie w jedną całość, abyś ze spokojem oddał swój pojazd na złomowisko.

Kiedy warto zezłomować samochód?

Zastanawiasz się, kiedy warto zezłomować samochód? Istnieją różne sytuacje i indywidualne zdarzenia, które wpływają na fakt, iż jest to naprawdę opłacalne rozwiązanie. Są to m.in.:

 • ciągłe naprawy, których koszty są bardzo wysokie,
 • utrzymywanie nieużywanego pojazdu, zajmującego miejsce w przydomowym garażu lub dla innych sąsiadów na miejscu naziemnych,
 • wysoka składka polisy OC starego auta,
 • po wypadku drogowym, koszty naprawy całkowitej lub częściowej szkody przewyższają wartość auta,
 • pojazd nie może być dopuszczony do ruchu z przyczyn technicznych,
 • brak chętnych na zakup wystawionego na sprzedaż auta.

Jakie złomowisko najlepiej wybrać?

Konieczne jest, aby wybrać legalną Stację Demontażu Pojazdów. Miejsca te mają pozwolenie na działalność wydaną przez Marszałka Województwa. Dlaczego? Mówi o tym przede wszystkim ustawa o recyclingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Listę punktów bez problemu znajdziesz na stronie internetowej Twojego urzędu wojewódzkiego. Jeśli chcesz działać zgodnie z prawem, przeczytaj najpierw ten zapis, a następnie wybierz legalne złomowisko.

Jakie dokumenty są potrzebne do zezłomowania samochodu?

Przygotowując się do zezłomowania samochodu, przede wszystkim zbierz wszystkie niezbędne dokumenty. Są to:

 • dowód osobisty właściciela pojazdu,
 • dowód rejestracyjny auta,
 • karta pojazdu,
 • jeśli samochód posiada 2 właścicieli, konieczne jest pisemne upoważnienie od osoby nieobecnej podczas złomowania,
 • jeśli samochód zarejestrowany jest na firmę, konieczny jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Dodatkowo sprawdź, czy widniejący w aucie numer VIN jest czytelny. Natomiast umowa kupna-sprzedaży będzie podpisywana na miejscu. Dokumenty potwierdzające legalność transakcji otrzymasz od Stacji Demontażu Pojazdów.

Jakie dokumenty wystawia Stacja Demontażu Pojazdów po zezłomowaniu samochodu?

Stacja Demontażu Pojazdów po zezłomowaniu samochodu wystawia zaświadczenie w 3 egzemplarzach o zezłomowaniu auta. Warto wiedzieć, że jeden z nich zostaje na złomowisku, drugi jest potwierdzeniem dla właściciela byłego pojazdu, a trzeci – potrzebny jest do wyrejestrowania auta w urzędzie. Dodatkowo Stacja Demontażu Pojazdów unieważnia dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu.

Krok po kroku, jak zezłomować samochód

Przejdź następujące kroki, aby zezłomować samochód:

 1. Przygotuj wszystkie dokumenty, wymienione w powyższym akapicie.
 2. Znajdź legalną Stację Demontażu Pojazdów, posługując się listą dostępną w Urzędzie Wojewódzkim.
 3. Skontaktuj się z wybranym złomowiskiem w celu ustalenia wyceny pojazdu oraz warunków złomowania.
 4. Przekaż auto wybranej firmie i odbierz dokumenty potwierdzające legalność złomowania. Są to przede wszystkim zaświadczenie o przyjęciu auta na złom, unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych, a także umowa kupna-sprzedaży.
 5. Odbierz należność za zezłomowany samochód.
 6. Po zezłomowaniu auta wyrejestruj je w ciągu 30 dni w Wydziale Komunikacji.
 7. Dodatkowo na koniec, skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, aby wypowiedzieć polisę OC oraz złożyć wniosek o zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Czy można zezłomować samochód bez wszystkich dokumentów?

Jeśli nie masz wszystkich potrzebnych dokumentów, należy sięgnąć po zaświadczenia wydane przez odpowiednie organy. W sytuacji, gdy dowód rejestracyjny auta bądź karta pojazdu zostały zgubione bądź zniszczone lub np. dowód zatrzymany przez policję, konieczne jest udanie się do Wydziału Komunikacji. Tam należy przedstawić m.in.:

 • oświadczenie o utracie dokumentu, wydane przez policję ze wskazaniem zaistniałego zdarzenia,
 • dokument potwierdzający, własność pojazdu,
 • własny dowód osobisty.

W takiej sytuacji urząd zazwyczaj wystawia dokument od ręki. Koszt duplikatu kosztuje około kilkanastu złotych.

Natomiast zupełnie innym przypadkiem jest brak ważnego ubezpieczenia OC. Złomowane auto musi posiadać ważną polisę OC. Za przekroczenie terminu przedłużenia powyżej 14 dni i zgłoszenie oddania pojazdu na złom, właścicielowi samochodu grozi grzywna w wysokości 6 020 zł nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak wyrejestrować zezłomowany samochód?

Po zezłomowaniu samochodu przede wszystkim udaj się do Wydziału Komunikacji. Masz na to 30 dni od daty zdarzenia. Urzędnik poprosi Cię o przedstawienie takich dokumentów jak:

 • wniosek o wyrejestrowanie samochodu, który możesz także wypełnić na miejscu,
 • dowód wpłaty, który możesz uiścić w urzędzie,
 • zaświadczenie o zezłomowaniu samochodu,
 • dowód osobisty,
 • dowód rejestracyjny zezłomowanego auta,
 • kartę pojazdu,
 • 2 tablice rejestracyjne.

W ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku Wydział Komunikacji ma 30 dni na potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu. Ponadto musisz wiedzieć, że jeśli nie dopełnisz tego obowiązku bądź przekroczysz termin 30 dni, zostanie na Ciebie nałożona grzywna w wysokości od 200 do 1 000 zł. Jeśli chcesz, aby koszty złomowania auta były dla Ciebie opłacalne, koniecznie pilnuj wszystkich wskazanych terminów!

Zwrot składki OC po zezłomowaniu samochodu

Pamiętaj, że jeśli zezłomujesz swój samochód wcześniej niż parę dni przed końcem ubezpieczenia, możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanej polisy OC. Wystarczy poinformować firmę ubezpieczeniową, a ona wskaże wszystkie kroki, które należy wykonać, by uzyskać pieniądze. Dokumenty, jakie na pewno będziesz musiał okazać ubezpieczycielowi to przede wszystkim potwierdzenie złomowania samochodu oraz swój dokument tożsamości. W zależności od firmy możesz to zrobić online lub w tradycyjnej formie, wypełniając odpowiednie druki. Na rozpatrzenie wniosku oraz zwrot składki OC ubezpieczyciel ma 14 dni.

Nielegalne Stacje Demontażu Pojazdów – co warto wiedzieć?

Stacje Demontażu Pojazdów, które prowadzą swoją działalność nielegalnie, najczęściej oszukują właścicieli samochodów, aby wypłacić im mniej pieniędzy i nie zezłomować wcale auta. Takie pojazdy niestety mogą być używane do popełnienia przestępstwa czy innych nieetycznych czynów. Warto także wiedzieć, że takie firmy często nie działają ekologicznie. Spalają opony czy spuszczają płyny bezpośrednio do środowiska. Natomiast legalne Stacje Demontażu Pojazdów mają obowiązek zagospodarowania odpadów lub ponownego wykorzystania elementów jako recycling.

Porady

Jak zezłomować samochód?

Nie wiesz co zrobić ze starym czy powypadkowym autem? Nie chcesz tracić czasu na wystawianie ogłoszeń sprzedaży? Zdecyduj...
Czytaj
nowe-auto-stare-w-rozliczeniu
Porady

Czy opłaca się oddać stare auto w rozliczeniu?

Chcesz kupić nowe auto? Nie wiesz co zrobić ze starym? Zastanawiasz się, czy opcja nowy samochód stary w...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji samochodu?

Twoje auto nie może już bezpiecznie poruszać się po drodze? Po kolizji drogowej jego uszkodzenia są na tyle...
Czytaj
auto-z-komisu
Porady

Jak kupić auto w komisie samochodowym?

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną....
Czytaj
Porady

Ile można dostać za złomowanie pojazdu?

Nie wiesz, co zrobić z autem, które jest już stare, uległo korozji czy uczestniczyło w kolizji drogowej? Pojazd...
Czytaj
Porady

Dopłaty do złomowanych samochodów

Projekt programu dotyczący dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie pojazdów wprowadził 7 lat temu Związek...
Czytaj
Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Części motoryzacyjne – które na złom, a które nie?

Każde auto się starzeje. Z biegiem czasu części samochodowe zużywają się, a cały pojazd pokrywa się stopniowo korozją....
Czytaj