Opłaty za recykling sprowadzanych aut z zagranicy

W motoryzacji jest wiele opłat, które muszą ponosić właściciele aut, dealerzy samochodowi czy właściciele komisów. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie biznesów w Polsce, ale także podczas sprowadzania pojazdów z zagranicy. Natomiast zgodnie z nowelizacją z 2016 roku opłata recyklingowa została zniesiona. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Opłata recyclingowa – co to jest?

Opłata recyklingowa to opłata, która doliczana jest do podstawowej kwoty. W przypadku pojazdów we wcześniejszych latach dotyczyła sprowadzanych samochodów. Bez względu na to, czy auto było sprawne czy nie, należało uiścić opłatę. Dlaczego? Nakładały to przepisy prawa polskiego. Natomiast w dn. 27.05.2015 r. wniesiono wniosek o zmianie ustawy, ze względu na unijną dyrektywę z 2000 roku w kwestii terminu „recykling auta sprowadzane”. W ten sposób została zniesiona opłata recyklingowa pojazdów wycofanych z eksploatacji z dniem 01.01.2016 r.

Jakich pojazdów dotyczy opłata recyclingowa?

Obecnie brak opłaty recyklingowej dotyczy każdego sprowadzonego samochodu z zagranicy po terminie 01.01.2016 r. Niestety pojazdy, które zostały przetransportowane wcześniej, nadal podlegały tym kosztom. Recykling aut sprowadzonych do 3,5 tony przed 2016 rokiem wynosił ok. 500 zł.

Kto musi uiścić opłatę recyclingową za pojazdy z zagranicy?

W 2015 roku oraz wcześniej opłata recyklingowa leżała po stronie osoby kupującej pojazd. Choć niekiedy decydowała o tym forma sprowadzenia samochodu. Należność należało uiszczać na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecnie nikt nie ponosi dodatkowych kosztów za recykling auta sprowadzane.

Opłata recyclingowa samochodów z zagranicy po 2016 roku

Mimo że opłata recyklingowa została zniesiona, o środowisko trzeba dbać. Nowe przepisy jednak nałożyły na dealerów samochodowych, właścicieli komisów oraz inne podmioty, które wprowadzają na rynek pojazdy nowe oraz używane, obowiązek zapewnienia oraz finansowania recyklingu wycofanych już z korzystania aut. Natomiast niestety zrezygnowano z dofinansowania Stacji Demontażu Pojazdów.

Opłaty za recykling sprowadzanych aut z zagranicy – podsumowanie

Recykling auta sprowadzane to kwestia, która podlega przepisom prawnym. W dzisiejszych czasach za transport samochodu z zagranicy nie trzeba uiszczać opłaty. Natomiast, jeśli chcesz upewnić się wszystkich formalności, najlepiej zapoznaj się z ustawami o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj