Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji samochodu?

Twoje auto nie może już bezpiecznie poruszać się po drodze? Po kolizji drogowej jego uszkodzenia są na tyle poważne, że naprawa przewyższa wartość pojazdu? Samochód jest stary lub widać na nim wyraźne ślady korozji? Oddaj je na złomowanie! Nie będziesz na tym stratny, a jeszcze możesz zyskać dodatkową gotówkę. Nie wpisuj już w wyszukiwarkę „kasacja samochodu dokumenty”. W tym artykule poruszamy tę kwestię. Sprawdź, kiedy warto wybrać opcję auto kasacji i jak prawidłowo dopełnić wszelkich formalności!

Kasacja samochodu – kiedy się opłaca?

Kasacja samochodu opłacalna jest najczęściej w sytuacji takiej jak:

 • całkowita szkoda po wypadku drogowym,
 • poruszanie się wyeksploatowanym autem,
 • posiadanie pojazdu w złym stanie technicznym,
 • bardzo drogie ubezpieczenie OC dla starego samochodu.

Dokumenty potrzebne do kasacji samochodu

Kasacja samochodu dokumenty – to hasło towarzyszy właścicielowi pojazdu przed podjęciem decyzji o złomowaniu swojego auta. Kierowca zastanawia się najczęściej, co potrzebuje i czy aby na pewno ma wszystkie papiery, by dopełnić formalności. My spieszymy z pomocą! Weź kartkę i odhacz wszystkie dokumenty, które zaraz wymienimy. Jeśli będziesz miał wszystkie, bez przeszkód zgłoś się na złomowisko, by pozbyć się swojego uszkodzonego czy starego auta. Mianowicie dokumenty potrzebne do kasacji pojazdu to:

 • dokument tożsamości właściciela samochodu – może być to dowód osobisty lub paszport, alternatywnie niekiedy akceptowane jest również potwierdzenie tożsamości za pomocą prawa jazdy,
 • dowód rejestracyjny,
 • karta pojazdu,
 • 2 tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie własności auta,
 • upoważnienie do złomowania pojazdu,
 • zgoda na kasację drugiego właściciela samochodu, jeśli jest.

Jeśli np. brakuje Ci dowodu rejestracyjnego, możesz poprosić policję lub wydział komunikacji w Twoim mieście, aby wydał Ci kserokopię tego dokumentu lub zaświadczenie potwierdzające własność samochodu. Co więcej, jako potwierdzenie własności uznaje się umowę kupna-sprzedaży, akt notarialny w przypadku darowizny lub wyrok sądu w przypadku spadku.

Wiedz, że jest jeszcze możliwość kasacji samochodu poprzez osoby trzecie. Jeśli poprosi Cię o to bliska osoba lub Ty potrzebujesz jej to zlecić, konieczne jest posiadanie pisemnego upoważnienia.

Kasacja samochodu a ubezpieczenie

Warto wiedzieć, że jeśli decydujesz się na kasację samochodu przed upływem terminu ważności ubezpieczenia, możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanych środków z polisy OC. Wystarczy, że zgłosisz się do swojej firmy ubezpieczeniowej i wypełnisz stosowne formularze. Przede wszystkim konieczne jest w tym przypadku potwierdzenie kasacji auta.

Wyrejestrowanie samochodu po kasacji

Aby dopełnić wszystkich formalności, po kasacji samochodu należy jeszcze go wyrejestrować w urzędzie. Czas na wykonanie tego to 30 dni od daty transakcji. Dokumenty, jakie musisz mieć przy sobie to:

 • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
 • dokument tożsamości,
 • dowód wpłaty za wyrejestrowanie auta – koszt ten to zazwyczaj ok. 10 zł i można go dokonać na miejscu w urzędzie,
 • potwierdzenie pozbycia się własności samochodu.

Wiedz, że obowiązek wyrejestrowania auta po kasacji obowiązuje od dawna. Jeśli ktoś zignoruje ten przepis lub przekroczy termin 30 dni, Starostwo ma prawo nałożyć na taką osobę karę w wysokości od 200 zł do 2000 zł grzywny.

Kasacja samochodu – dodatkowe ważne informacje

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze dodatkowe ważne kwestie, o których powinieneś wiedzieć, decydując się na kasację samochodu.

Kasacja samochodu bez silnika lub innych części

Kasacja samochodu bez silnika czy innych części może mieć miejsce. Natomiast musisz wiedzieć, że auto musi mieć przynajmniej 90% masy, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli ciężar jest mniejszy, niestety nie będziesz mógł przystąpić do kasacji pojazdu lub Stacja Demontażu Pojazdów naliczy dodatkowe opłaty za brakujące kilogramy.

Kasacja samochodu bez karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego

Kasacja samochodu dokumenty – ogromnie ważne zagadnienie! Musisz posiadać wszystkie papiery dotyczące auta, aby legalnie się go pozbyć. Jeśli natomiast zgubiłeś kartę pojazdu lub dowód rejestracyjny, koniecznie musisz udać się do wydziału komunikacyjnego w urzędzie, aby poprosić o wydanie zaświadczenia o ich posiadaniu. Jednak, aby urzędnik wydał Ci takie zaświadczenie, musisz okazać umowę kupna-sprzedaży lub oświadczenie o utracie dokumentu lub w przypadku auta zarejestrowanego na firmę – wydruk z KRS.

Kasacja samochodu bez pisemnej zgody właściciela

Może się zdarzyć tak, że właściciel pojazdu umrze. Co w takiej sytuacji zrobić z samochodem? Przede wszystkim, jeśli jest to zapisane w testamencie lub ustanowione przez sąd, musisz przerejestrować auto na siebie, a następnie zdecydować się na kasację samochodu.

Kara za kasację samochodu bez ważnego ubezpieczenia

Kasacja samochodu nie może odbyć się bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli Twoja polisa OC wygasła, niestety możesz dostać karę. Natomiast ma to miejsce w przypadku, gdy urzędnik podczas wyrejestrowania sprawdzi okres ważności ubezpieczenia.

Wyrejestrowanie pojazdu bez kasacji

Jeśli zastanawiasz się, czy można wyrejestrować auto bez kasacji, odpowiedź brzmi: tak, ale tylko na pewien czas. Kolejna kwestia jest taka, że możliwość ta dotyczy tylko autobusów, ciągników samochodowych, samochodów ciężarowych, ciężarówek z przyczepami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także pojazdów specjalnych. Wiedz również, że wyrejestrowanie tych pojazdów bez kasacji może nastąpić tylko na 2 miesiące, a jego koszt to ok. 80 zł. Istnieje również możliwość wydłużenia tego terminu do 2 lat. Wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami i specjalnymi pozwoleniami. Natomiast w przypadku samochodów osobowych nie ma możliwości wyrejestrowania ich bez kasacji.

Porady

Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?

Rozważasz zezłomowanie pojazdu? Po oddaniu go do stacji kasacyjnej wiele osób zapomina o istotnym kroku – anulowania polisy...
Czytaj
Porady

Złomowanie samochodu — jak pozbyć się auta i odzyskać część pieniędzy z OC?

Stacje demontażu znajdują się w każdym mieście i to dzięki nim możemy pozbyć się niechcianego czterokołowca. Wyzłomowanie samochodu...
Czytaj
Porady

Złomowanie samochodów — jak działa demontaż i kasacja pojazdów?

W miarę jak ulice stają się coraz bardziej zatłoczone, a pojazdy opuszczone lub uznane za zbyt stare do...
Czytaj
Porady

Katalizator – ile jest wart? Dlaczego jest tak cenny?

Katalizatory samochodowe są często niedoceniane, dopóki nie zaczniemy rozważać ich wartości. Te niewielkie komponenty odgrywają kluczową rolę w...
Czytaj
Porady

Czy można wyrejestrować samochód bez złomowania?

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się nad tą kwestią, zwłaszcza gdy ich auto straciło już swoją wartość użytkową lub...
Czytaj
Porady

Porzucenie niesprawnego samochodu – co za to grozi?

Choć pojęcie „niesprawny samochód” może przybierać wiele form, to jedno jest pewne, porzucanie samochodów nie jest dozwolone przez...
Czytaj
Porady

Chłodnica klimatyzacji – nowa czy używana?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia komfort, jaki zapewnia klimatyzacja w samochodach. W upalne dni i długich...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj