Sprzedaż samochodu a OC

auto-z-komisu

Sprzedaż samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, których należy dopełnić, zanim przekażemy pojazd nowemu właścicielowi. Od czego zacząć i jak przygotować się do sprzedaży? Pierwszą sprawą, która jest konieczna do przeprowadzenia transakcji, jest poprawnie sporządzona umowa kupna-sprzedaży. Jako zbywca jesteś zobowiązany spisać umowę z nabywcą. Przyda Ci się ona jeszcze kilkukrotnie po tym, gdy sprzedane auto opuści garaż. Jeśli sprzedajesz pojazd z nowo wykupionym OC, to w tym artykule znajdziesz kilka dobrych rad, które ułatwią cały proces sprzedaży.

DARMOWA WYCENA SAMOCHODU

Gdzie zgłosić sprzedaż auta?

Nowe auto już czeka na Ciebie w salonie, ale nie dopełniłeś wszystkich formalności ze sprzedażą starego pojazdu? Nie ma na co czekać, zgłoś sprzedaż i zapomnij o poprzednim samochodzie. Pierwsze, co powinieneś zrobić tuż po sprzedaniu pojazdu, jest zgłoszenie tego faktu do Wydziału Komunikacji. Pamiętaj, że musi to być Wydział przypisany do Twojego miejsca zamieszkania, a nie kupującego. Na zgłoszenie sprzedaży sprzedający ma 30 dni, warto jednak zrobić to jak najszybciej, najlepiej od razu po przekazaniu samochodu. W ciągu miesiąca nabywca może spowodować stłuczkę lub otrzymać mandat, a dopóki sprzedaż nie zostanie zgłoszona, to może on wypierać się bycia właścicielem samochodu. W takiej sytuacji to sprzedający pojazd, który w Wydziale Komunikacji nadal widnieje jako właściciel, zostanie obciążony winą i kosztami.

Wypowiedzenie OC przy sprzedaży samochodu

Poza zgłoszeniem sprzedaży swojego samochodu w dedykowanym urzędzie, musisz poinformować o tym ubezpieczyciela. Na to masz zaledwie 14 dni. Co powinno zawierać zawiadomienie dla ubezpieczyciela? W zawiadomieniu powinny znaleźć się dane osobowe nabywcy samochodu: PESEL, imię i nazwisko, adres meldunku i rzeczywistego zamieszkania, ale także kopię umowy kupna-sprzedaży.

Sposobów na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego jest kilka. Można zrobić to pocztą tradycyjną, mailem lub faksem. Wszystkie informacje znajdziesz z pewnością na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Zgłoszenie sprzedaży do firmy ubezpieczeniowej jest bardzo ważne, jeśli będziesz zbyt długo zwlekać ubezpieczyciel może wezwać Cię do opłacenia składki OC. Obowiązek przekazania dokumentów dotyczących polisy wynika z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Były właściciel samochodu ma obowiązek przekazania kupującemu swoją dotychczasową polisę ubezpieczenia OC, a ten może ją wypowiedzieć lub korzystać z jej ochrony. Sprzedający nie może wypowiedzieć umowy OC i otrzymać zwrotu opłaconych składek, polisę musi obowiązkowo przekazać nabywcy.

Zbywca może ubiegać się o zwrot składki, która mogłaby przysługiwać mu za niewykorzystany czas ubezpieczenia OC.

Nowy właściciel otrzyma propozycję składki OC, z której będzie mógł zrezygnować, jeśli okaże się niekorzystna. Nabywca powinien także sprawdzić, czy polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela jest opłacona w całości. Bowiem może się zdarzyć, że zbywca nie uiścił wszystkich rat do momentu sprzedaży samochodu.

Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz cieszyć się ze skutecznej sprzedaży samochodu.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj