Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani do sprzedaży, wiele osób decyduje się oddać taki uszkodzony pojazd po prostu na złom. Czy warto? Jest to na pewno dobra opcja na to, aby w bezpieczny i bezproblemowy sposób pozbyć się niesprawnego wozu, a przy tym cokolwiek zarobić, choć nie są to w żadnym razie zbyt wysokie kwoty. Co jednak w sytuacji kiedy samochód nie posiada wszystkich wymaganych dokumentów? Ja zezłomować samochód bez dowodu rejestracyjnego? Sprawdźmy!

Kto i kiedy może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

Kiedy w zasadzie pojazd może nie posiadać ważnego dowodu rejestracyjnego? Ponieważ jest to dokument, który potwierdza dopuszczenie do jazdy, może zostać zatrzymany, jeśli auto nie spełnia wymagań i norm pod względem technicznym, zagrażając tym samym bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego lub nie spełnia standardów w zakresie ochrony środowiska. Kto może o tym zdecydować? Policjant, funkcjonariusz Straży Granicznej albo Służby Celno-Skarbowej.

To jednak jeszcze nie wszystko – również podczas corocznego przeglądu, pracownik stacji kontroli pojazdów ma prawo zatrzymać dowód, jeśli stwierdzi, że pojazd znajduje się w bardzo złym stanie technicznym i nie nadaje się do dalszej jazdy. Zdarza się również, że można kupić samochód bez dowodu rejestracyjnego, choć oczywiście nie polecamy takiego rozwiązania – z całą pewnością nie jest to wiarygodna i godna zaufania transakcja. W skrajnych sytuacjach taki dokument może również zostać skradziony albo zgubiony.

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – co w takiej sytuacji?

Złomowanie samochodu bez dowodu rejestracyjnego jest jak najbardziej możliwe, jednak w takim przypadku konieczne będzie odpowiednie zaświadczenie (poświadczenie dowodu rejestracyjnego) pobrane z Wydziału Komunikacji drogowej w danym mieście. Udając się w to miejsce, należy ze sobą zabrać i okazać: zaświadczenie o utraceniu dowodu rejestracyjnego (bez względu na przyczynę – kradzież, zgubienie, zatrzymanie), dokument, który potwierdza, że dana osoba jest faktycznym i prawowitym właścicielem  pojazdu.

Jeśli współwłaścicieli jest więcej, będzie potrzebne również ich pełnomocnictwo. Można wyrobić tak zwany wtórnik dowodu, czyli jego duplikat. Czas oczekiwania wynosi do 30 dni. Koszt takiego dokumentu to w 2022 roku 54,50 zł. Warto przy okazji wspomnieć, że również brak karty pojazdu może narazić nas na pewne trudności. W niektórych miejscach być może uda się zezłomować samochód bez niej, jednak w większości tego typu punktów również będzie potrzebne stosowne zaświadczenie z Wydziału Komunikacji Drogowej, tak aby cała procedura odbyła się w 100% w legalny i zgodny z prawem sposób.

Złomowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego – podsumowanie

Podsumowując – złomowanie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego albo bez karty pojazdu jest oczywiście możliwe, jednak w zamian za brakujące dokumenty należy przedłożyć inne, zastępcze zaświadczenia. Lepiej od razu się za to zabrać i stawić się w miejscu złomowania z kompletem wymaganych formalności, aby zaoszczędzić sobie zarówno czasu, jak i nerwów. W razie wątpliwości, co dokładnie będzie nam potrzebne, warto wcześniej skontaktować się z danym puntem złomowania pojazdów i dopytać o wszelkie niezbędne szczegóły. Można także skorzystać z usług firmy Kupię Wszystkie Auta, która chętnie służy radą i pomoże w szybkim i skutecznym pozbyciu się niechcianego lub niesprawnego wozu, a także w jego legalnym i bezproblemowym złomowaniu.

 

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj