Złomowanie auta – formalności krok po kroku

Coś się kiedyś kończy, aby coś mogło się rozpocząć. Kiedy auto jest już stare i zamiast cieszyć się z jazdy, coraz częściej trzeba inwestować w jego naprawy, lepiej oddać je na auto szrot. Złomowisko samochodów załatwi wszystkie formalności na miejscu poprzez wypisanie odpowiednich dokumentów oraz podjęcie czynności kasacji pojazdu. Jeśli Twoje auto nie może być już dopuszczone do ruchu drogowego, skorzystaj z usług złomowania pojazdów. Dodatkowo możesz zyskać gotówkę, która przybliży Cię do zakupu nowego auta. Zapoznaj się z formalnościami złomowania auta, zawartymi w naszym artykule.

Na czym polega złomowanie auta?

Złomowanie auta to oddanie samochodu na szrot lub do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów. Kasacja auta jest bardzo opłacalna ze względu na zysk właściciela samochodu oraz środowisko. Zamiast porzucać pojazd, warto go ekologicznie zutylizować. Auto szrot profesjonalnie zajmuje się całkowitym złomowaniem samochodu lub rozbiera go na części, z których sprawne elementy wykorzystuje do ponownego użytku. Auta na złomowisku są przyjmowane bez względu na ich markę oraz model.

Kiedy opłaca się zezłomować auto?

Zastanawiasz się, czy opłaca się złomować auto? Kiedy będzie najlepszy moment na to? Poznaj sytuacje, w których jest to konieczne:

  • kiedy samochód jest stary, a jego stan techniczny uniemożliwia bezpieczną jazdę,
  • kiedy pojazd uległ kolizji drogowej, a naprawa powstałych szkód przewyższa wartość auta,
  • kiedy wycena ubezpieczenia OC starego auta jest bardzo droga.

Co więcej, oddanie auta na szrot jest opłacalne. Można tylko na tym zyskać. Ponadto nie obowiązują żadne dopłaty do złomowanych samochodów.

Złomowanie pojazdu – krok po kroku

Obowiązek złomowania auta nie dotyczy właścicieli pojazdów. Jest to ich dobrowolna decyzja, w którym momencie i czy w ogóle chcą oddać swoje auto do kasacji. Natomiast, jeśli już zdecydują się na ten krok, Stacja Demontażu Pojazdów ma obowiązek złomowania samochodu. Natomiast jest to bardzo prosty i nieskomplikowany proces. Na złomowisku pojazdów zostaną załatwione wszystkie formalności. Zapoznaj się z czynnościami, które należy wykonać krok po kroku, aby zezłomować samochód:

  1. Wybierz legalne miejsce złomowania pojazdów.
  2. Zapytaj o wycenę złomowanego auta.
  3. Przygotuj niezbędne dokumenty tj.: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne, które należy mieć przy sobie podczas oddawania samochodu na złom.
  4. Sprawdź, czy numer VIN jest czytelny.
  5. Podpisz umowę kupna-sprzedaży z wybraną Stacją Demontażu Pojazdów.
  6. Zabierz niezbędne dokumenty z auto szrotu, które potwierdzają legalność procesu.
  7. Odbierz swoją należność za zezłomowany samochód.

Dodatkowe informacje dotyczące złomowania auta

Warto pamiętać, aby po procesie złomowania pojazdu, udać się do urzędu i wyrejestrować samochód. Przewidziany czas na załatwienie tej formalności jest wskazany do 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży z auto szrotem. Podczas wyrejestrowania auta należy mieć przy sobie dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, polisę ubezpieczeniową oraz jeden egzemplarz zaświadczenia, które potwierdza zezłomowania auta. Co więcej, należy także powiadomić firmę ubezpieczeniową o likwidacji samochodu. Dodatkowo w ten sposób można ubiegać się o zwrot środków za niewykorzystany czas ubezpieczenia OC.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj