Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?

polisa za złomowanie auta
Rozważasz zezłomowanie pojazdu? Po oddaniu go do stacji kasacyjnej wiele osób zapomina o istotnym kroku – anulowania polisy OC. Kasacja samochodu a ubezpieczenie to istotny temat, który warto starannie rozważyć przed podjęciem decyzji. Proces ten nie jest rozbudowany, a może znacząco wpłynąć na finanse każdego byłego właściciela czterech kółek. Zastanówmy się razem, co dzieje się z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej po oddaniu samochodu na złom i dlaczego warto zadbać o odpowiednią modyfikację umowy.

Kiedy zezłomować samochód?

Samochody nadające się na złom to najczęściej te, którymi nikt już więcej nie będzie jeździł, a za główną przyczynę podaje się stan pojazdu. Wiekowe auta, których nie da się naprawić lub takie, które nie przeszły niezbędnego do poruszania się po polskich drogach, badania technicznego. To również te, które brały udział w wypadkach, a ubezpieczyciel zadecydował o szkodzie całkowitej (chociaż nie zawsze jest konieczność ich złomowania). Nie muszą być stare, jednak mało kto decyduje się na kasacje czterech kółek w całkiem dobrym stanie.

Jak przebiega złomowanie auta?

Złomowanie pojazdu odbywa się zawsze na stacji kasacji. Należy przyjechać do niej lub w razie trudności, skontaktować się z pracownikami, którzy odbiorą samochód z miejsca jego unieruchomienia. Oddawanie czterech kółek na złom odbywa się od ręki. Nie są niezbędne żadne dłuższe wizyty oraz wypełnianie dużej ilości dokumentów. W formularzu wpisuje się niezbędne dane, które zawierają się w dowodzie osobistym i dowodzie rejestracyjnym.

O czym należy pamiętać przy złomowaniu?

Kasacja samochodu a ubezpieczenie są elementami, które warto uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. W myśl polskiego prawa, stacja złomowania pojazdów musi wystawić odpowiednie dokumenty. Bez nich nie jest możliwe dokonania wyrejestrowania w urzędzie miasta ani zgłoszenie rezygnacji z polisy OC. Nie ma możliwości zrobić tego w inny sposób, a bez dokumentów, będziemy wciąż widnieli w bazie jako właściciele auta i zwrot pieniędzy za nadpłaconą ochronę odpowiedzialności cywilnej.

Co zrobić z ubezpieczeniem po złomowaniu auta?

Dokumenty dotyczące zezłomowanego pojazdu należy wysłać do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. Osoby odpowiedzialne odnotują fakt wyrejestrowania auta i nie będą naliczały  składki OC na kolejny rok. Oprócz tego jest możliwość dokonania zwrotu nadpłaconej składki od dnia wyrejestrowania do dnia zakończenia ochrony OC. Aby jednak takiego procesu dokonać, samochód musi zostać najpierw wyrejestrowany w urzędzie, w którym był zarejestrowany.

W jakim terminie ubezpieczyciel powinien zwrócić nam składkę OC?

Kasacja samochodu a ubezpieczenie to aspekty, które wymagają starannej analizy w kontekście finansowym i prawno-ubezpieczeniowym. Pracownik analizuje otrzymane dokumenty, a następnie wprowadza dane w system. Od momentu rozwiązania umowy, według polskiego prawa, towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 na zwrot kosztów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach ubezpieczalni oraz u przedstawicieli. Termin ten jednak nie może być dłuższy niż ten wyznaczony w polskim prawie.

FAQ

Czy złomowanie pojazdu powoduje rozwiązanie ubezpieczenia OC?

Nie, chęć przedwczesnego rozwiązania umowy OC oraz braku chęci jej przedłużania powinna być zgłoszona do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czy do złomowania auta potrzebne jest ubezpieczenie?

Nie, złomowanie auta może odbyć się bez ważnego ubezpieczenia. Należy jednak liczyć się z możliwymi konsekwencjami pieniężnymi, które nałoży urząd za brak polisy w momencie kasacji pojazdu.

Jak odzyskać ubezpieczenie po złomowaniu?

W tym celu należy przesłać wszystkie dokumenty dotyczące kasacji do ubezpieczyciela, u którego wykupiona została polisa OC.

Czy można wyrejestrować samochód i nie płacić OC?

Nie ma możliwości wyrejestrowania samochodu bez podjęcia jego wcześniejszej kasacji. Ubezpieczenie, w praktyce, nie musi być przedłużane (choć prawo nie zezwala na przetrzymywanie auta bez ważnej polisy OC), jednak wyrejestrowanie go nie jest możliwe.

Sprzedając u nas auto zyskujesz:

  • Umowa kupna sprzedaży 
bądź zaświadczenie o demontażu.

  • Odbiór pojazdu lawetą - GRATIS

Zamów wycenę

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Nurtują Cie jakieś pytania? Masz wątpliwości?

Przeczytaj poniższe najczęściej zadawane pytania, a na pewno Twoja sytuacja będzie bardziej klarowna.

Skupujemy każde auto, bez względu na rocznik, stan czy ilość przejechanych kilometrów. Odbieramy auta osobiście od samochodów osobowych po ciężarowe, także po wypadkach.

Każdy pojazd wyceniany jest indywidualnie. Uzupełnij proszę formularz wyceny a odpiszemy jak najszybciej to możliwe.

Oczywiście! Wystarczy do nas zadzwonić lub wypełnić formularz kontaktowy. Zapewniamy dojazd jak i odbiór pojazdu.

Zobacz podobne artykuły

Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Złomowanie niekompletnego pojazdu

Złomowanie samochodów odbywa się w sposób legalny tylko w Stacjach Demontażu Pojazdów. Rozwiązanie to wykorzystują najczęściej właściciele aut,...
Czytaj
Porady

Jak postąpić w przypadku kolizji auta?

Rzeczywistość jest brutalna – będąc uczestnikami ruchu drogowego, możemy brać udział w wypadkach drogowych, stłuczkach, czy kolizjach. Tego...
Czytaj
Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Złomowanie niekompletnego pojazdu

Złomowanie samochodów odbywa się w sposób legalny tylko w Stacjach Demontażu Pojazdów. Rozwiązanie to wykorzystują najczęściej właściciele aut,...
Czytaj
Porady

Jak postąpić w przypadku kolizji auta?

Rzeczywistość jest brutalna – będąc uczestnikami ruchu drogowego, możemy brać udział w wypadkach drogowych, stłuczkach, czy kolizjach. Tego...
Czytaj
Zobacz więcej