Co można zdemontować z auta przed kasacją?

auto złom w warszawie

Posiadasz stary samochód, którym nie można już jeździć lub nie masz ochoty na sprzedażowe procedury? Czas na złomowanie! Zanim jednak to zrobisz, sprawdź, czy jakieś z części ze starego samochodu lepiej nie wymontować.

Wymontuj, co się da!

W prawie każdym wraku znajduje się części, które jeszcze nadają się do użytku i które można sprzedać. Można takie przedmioty wystawić na aukcję internetową i prywatnie sprzedać owe części. Najwięcej można zazwyczaj zarobić na detalach, takich jak listewki czy elementy wyposażenia wnętrza. Czasem warto wymontować nawet samo logo pojazdu. Może się bowiem okazać, że jest ono warte nawet kilkaset złotych.

Ile można wymontować z samochodu?

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku chęci oddania samochodu na złom jego masa powinna wynosić 90% pierwotnej wagi. Dlatego mimo tego, że istnieje możliwość demontażu niektórych części, nie należy z tym przesadzać.

Jeśli masa samochodu okaże się mniejsza niż wspomniane wcześniej 90%, będziesz musiał dopłacić za złomowanie! Zazwyczaj jest to 10 zł za brakujący kilogram, ale zdarza się, że stacje złomowania mają swój własny cennik.

Dodatkowo musisz pamiętać, że pojazdy muszą posiadać wszystkie podstawowe elementy wyposażenia, czyli:

  • całą karoserię, nawet z jej uszkodzonymi częściami,
  • skrzynię biegów,
  • układ hamulcowy i jezdny wraz z kołami.

Jak rozebrać akumulator samochodowy 

Akumulator to ważna część każdego samochodu. Można być ona cenna i przydać się, zanim samochód zostanie oddany do stacji demontażu pojazdów. Jak to zrobić?

Przede wszystkim każdy akumulator jest inny, więc zapoznaj się z instrukcją obsługi samochodu. Zanim zdemontujesz to urządzenie, upewnij się, gdzie znajduje się dodatnia klema i zapamiętaj biegunowość dodatniego przewodu.

Później postępuj zgodnie z punktami:

  1. Odłącz „masę”. Dzięki temu unikniesz przypadkowego spięcia akumulatora z innymi narzędziami. Demontując akumulator, korzystaj z odpowiedniego kucza nasadowego lub francuskiego.
  2. Sprawdź czy półka akumulatora nie ma śladów korozji. Jeśli je posiada, możesz oczyścić te miejsca wodą za pomocą ostrej szczotki. Wyczyszczone elementy trzeba dobrze osuszyć i zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Nie smakuj ich klejem!
  3. Wyczyść i zaciśnij „masę”.

Czy można zezłomować samochód bez silnika

Silnik to jedna z części, która wydaje się bardzo drogocenna. Posiada wiele podzespołów, które można sprzedać. Musisz jednak pamiętać, że silnik jest jednym z cięższych elementów, jakie znajdują się w samochodzie.

Prowadzi nas to do początku artykułu, gdzie zaznaczaliśmy, że auto powinno ważyć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Za każdy brakujący kilogram będziesz musiał dopłacić. Dlatego, zanim wymontujesz silnik i oddasz samochód do zezłomowania, sprawdź, czy to się opłaca.

Może okazać się, że sprzedaż silnika z Twojego starego samochodu będzie mniej opłacalna niż pozostawienie go pod maską i kasacja.

Złomowanie pojazdu – przemyśl wszystko dwa razy

Jak widać złomowanie pojazdu to czynność, którą należy dobrze przemyśleć. Musisz zastanowić się nad plusami i minusami tego, co chcesz wymontować, zanim samochód trafi do stacji demontażu. Oczywiście jest duża szansa, że elementy, które sprzedasz, pozwolą Ci na zarobienie dużych pieniędzy, ale pamiętaj, że za złomowanie zbyt lekkiego pojazdu, będziesz musiał dopłacić.

Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj
Porady

Czy można do skupu oddać auto bez polisy OC?

Polisa OC to jeden z ważniejszych dokumentów, które wymagane są, aby samochód mógł wyjechać. Sprzedaż samochodu bez OC...
Czytaj
Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj