Ile można dostać za złomowanie pojazdu?

Nie wiesz, co zrobić z autem, które jest już stare, uległo korozji czy uczestniczyło w kolizji drogowej? Pojazd ten nie nadaje się już do dalszego uczestniczenia w ruchu drogowym, bo może zagrażać niebezpieczeństwem innym uczestnikom? Oddaj samochód na auto złom. Złomowisko przyjmuje auta, które są już w całości bezużyteczne, ale także te, które są sprawne. Auto szrot rozkłada je na części, by móc następnie sprzedawać je jako używane. Oczywiście, tylko te elementy, które nie są uszkodzone. Zastanawiasz się zatem, ile można dostać za złomowanie pojazdu. Otóż na wszystkie pytania związane z tym procesem odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy opłaca się zezłomować pojazd?

Złomowanie pojazdów jest opłacalne w każdym momencie. W szczególności jednak właściciele samochodów korzystają z tej opcji w przypadku, gdy:

 • auto uczestniczyło w wypadku drogowym, a naprawa przewyższa jego wartość,
 • auto jest stare, a jego stan techniczny uniemożliwia bezpieczną jazdę,
 • cena ubezpieczenia OC pojazdu jest bardzo droga, w szczególności, jeśli chodzi o stare auta,
 • nie mają czasu na sprzedaż swojego samochodu, a chcą szybko kupić nowe.

Stacja Demontażu Pojazdów

Złomowanie samochodów może odbywać się z różnych przyczyn. Ważne, aby zgłosić się do legalnej Stacji Demontażu Pojazdów. Firma ta skrupulatnie pomoże Ci załatwić wszelkie formalności, a Ty będziesz czuć się bezpiecznie. Wiedz, że SDP powinna mieć odpowiedni dokument potwierdzający legalność swojej działalności, który wydawany przez marszałka danego województwa.

Jak zezłomować pojazd?

Stacja Demontażu Pojazdów to idealne miejsce na utylizację zniszczonego auta. Sprzyja to środowisku oraz daje gwarancję zadowolenia klientowi z szybkiego przebiegu transakcji. Proces nie jest skomplikowany, a jego kroki są następujące:

 1. Wybór legalnej Stacji Demontażu Pojazdów, czyli złomowiska samochodów.
 2. Wycena pojazdu przez profesjonalną firmę.
 3. Posiadanie przy sobie niezbędnych dokumentów, aby sprawnie dopełnić wszystkie formalności. Konieczny jest: dowód osobisty właściciela pojazdu, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne auta.
 4. Podpisanie umowy kupna-sprzedaży.
 5. Otrzymanie pozostałych dokumentów, które potwierdzają prawidłowość złomowania.
 6. Wypłata.

Ile dostanę za złomowanie auta?

Zanim podejmie się decyzje o utylizacji swojego samochodu na złomie, każdy stawia sobie pytanie: ile dostanę za złomowanie auta? Otóż cena uzależniona jest przede wszystkim od marki i modelu pojazdu, jego roku produkcji, stanu technicznego, województwa i wielu innych czynników. Można dostać 300 zł, jak i 1000 zł. Co więcej, przed oddaniem auta na złom, warto poprosić Stację Demontażu Pojazdów o wycenę.

Złomowanie pojazdów – cena za kilogram

Cena za kilogram za samochód osobowy na złomowisku zazwyczaj wynosi 30-40 groszy. Natomiast za pojazdy ciężarowe czy autobusy – 40-60 groszy. Dokładna cena podawana jest przez konkretny auto złom. Łatwo zatem policzyć, znając cenę w danej Stacji Demontażu Pojazdów, ile można dostać za złomowanie pojazdu. Równanie to waga pomnożona przez kwotę. Co więcej, waga ta sprawdzana jest z tą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli wystąpi różnica poniżej 90% wagi, zostaną naliczone dodatkowe koszty.

Wiedz również, że pojazdy mogą być napędzane różnym rodzajem paliwa. Wyróżnia się benzynę, diesel, czyli olej napędowy, gaz, a także naftę. Z reguły silniki napędzane dieslem mają większą masę oraz większy motor. Z tego powodu waga całego auta jest cięższa. Jednak cena, jaką oferuje auto złom przed przystąpieniem do kasacji, nie jest uzależniona tylko i wyłącznie od ciężaru samochodu. Pod uwagę brany jest także stopień kompletności pojazdu, stan techniczny, jego rok produkcji itp.

Czy warto zezłomować niekompletny pojazd?

Złomowanie niekompletnego samochodu, choć może mieć niższą wartość niż kompletny to i tak będzie zyskiem dla właściciela pojazdu. Lepiej oddać auto na złom, niż samodzielnie rozbierać je na części. Takie działanie może nieść za sobą konsekwencje w postaci grzywny pieniężnej. Kara ta może wynosić od 10 do 300 tysięcy złotych. Jest to regulowane prawnie i poparte art. 53a ust. 1 ustawy z 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Co więcej, jeśli samochód w momencie rozbiórki nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, może doprowadzić do kolejnej kary w wysokości ok. 4200 zł, nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zatem nasuwa się ponownie pytanie, ile dostanę za auto na złomie? Wycena następuje w ten sam sposób, co za kompletny i sprawny pojazd, czyli należy przemnożyć wagę samochodu przez cenę wskazaną przez złomowisko.

Korzyści, jakie przynosi złomowanie pojazdów

Myślisz, że złomowanie to obciach? Skądże! To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się bezużytecznego auta! Dlaczego? Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić mnóstwo czas, który poświęcony zostałby na wystawienie oferty sprzedaży i spotkania z potencjalnymi kupcami. Auto złom to miejsce, w którym od razu załatwia się wszystkie formalności. Korzyści, jakie przynosi złomowanie aut to przede wszystkim:

 • ekologiczna utylizacja auta,
 • likwidacja przez złomowisko każdego rodzaju samochodu,
 • możliwość demontażu całego pojazdu bądź tylko poszczególnych części motoryzacyjnych,
 • ponowne wykorzystanie sprawnych części motoryzacyjnych,
 • recycling metali,
 • oszczędność czasu,
 • wypłacenie gotówki po podpisaniu umowy,
 • załatwienie wszystkich formalności na miejscu,
 • szybka, bezpieczna i legalna transakcja,
 • zwrot kosztów z polisy OC.

Ubezpieczenie pojazdu

Warto wiedzieć, że poza całym procesem złomowania, który ma miejsce w Stacji Demontażu Pojazdów, należy jeszcze samodzielnie udać się do urzędu i wyrejestrować samochód. Przewidziany na to czas to 30 dni. Ostatnim krokiem natomiast jest powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o likwidacji pojazdu. Co więcej, dzięki temu można zyskać zwrot należnych środków za niewykorzystany czas ubezpieczenia OC.

polisa za złomowanie auta
Porady

Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?

Rozważasz zezłomowanie pojazdu? Po oddaniu go do stacji kasacyjnej wiele osób zapomina o istotnym kroku – anulowania polisy...
Czytaj
zlomowanie samochodu
Porady

Złomowanie samochodu — jak pozbyć się auta i odzyskać część pieniędzy z OC?

Stacje demontażu znajdują się w każdym mieście i to dzięki nim możemy pozbyć się niechcianego czterokołowca. Wyzłomowanie samochodu...
Czytaj
demontaz samochodow
Porady

Złomowanie samochodów — jak działa demontaż i kasacja pojazdów?

W miarę jak ulice stają się coraz bardziej zatłoczone, a pojazdy opuszczone lub uznane za zbyt stare do...
Czytaj
samochód bez koła
Porady

Katalizator – ile jest wart? Dlaczego jest tak cenny?

Katalizatory samochodowe są często niedoceniane, dopóki nie zaczniemy rozważać ich wartości. Te niewielkie komponenty odgrywają kluczową rolę w...
Czytaj
wyrejestrowanie auta
Porady

Czy można wyrejestrować samochód bez złomowania?

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się nad tą kwestią, zwłaszcza gdy ich auto straciło już swoją wartość użytkową lub...
Czytaj
porzucony samochod
Porady

Porzucenie niesprawnego samochodu – co za to grozi?

Choć pojęcie „niesprawny samochód” może przybierać wiele form, to jedno jest pewne, porzucanie samochodów nie jest dozwolone przez...
Czytaj
chlodnica klimatyzacji
Porady

Chłodnica klimatyzacji – nowa czy używana?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia komfort, jaki zapewnia klimatyzacja w samochodach. W upalne dni i długich...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj