Jak kupić auto w komisie samochodowym?

auto-z-komisu

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną. Warto wiedzieć, że w komisie można nabyć zarówno samochody używane, jak i nowe, a także serwisowane w Polsce lub sprowadzane zza granicy. Którą formę zakupu pojazdu preferujesz? Zastanawiasz się jak kupić auto w komisie? Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ten temat!

Jak przygotować się do wizyty w komisie samochodowym?

Jeśli chcesz dokonać zakupu auta w komisie przede wszystkim, warto najpierw wybrać profesjonalne miejsce. Można poczytać opinie w Internecie na jego temat lub popytać znajomych. Gdy wybierzesz komis samochodowy, następnie udaj się do niego, aby obejrzeć dostępne modele pojazdów lub sprawdź je na stronie internetowej. Warto także każdy model auta, który Cię zainteresuje rozpatrzeć pod kątem potencjalnych usterek technicznych, ich częstotliwości, kosztów nowych części oraz specyfikacji. Wiedząc wiele na temat danego auta, można swobodnie wypytać sprzedawcą o wszelkie szczegóły. Co więcej, na podstawie raportu oraz innych dokumentów można również przeanalizować naprawy, które zostały już wcześniej wykonane. Warto także na spotkanie ze sprzedawcą w komisie zabrać ze sobą bliską osobę. Może ona znać się na samochodach lub nie. Dodatkowa para oczu zawsze się przyda przy oględzinach wizualnych.

Jakich komisów samochodowych unikać?

Zastanawiając się, jak kupić auto w komisie warto wziąć także pod uwagę informację, których komisów unikać. O takich podejrzanych miejscach świadczy przede wszystkim:

  • brak strony internetowej,
  • złe opinie na forach internetowych,
  • adres siedziby firmy wzbudzający podejrzenia,
  • propozycja spotkania w kawiarni, a nie w docelowym miejscu komisu,
  • celowe utrudnianie przez sprzedawcę oględzin pojazdu w celu jego weryfikacji.

Zalety kupna auta w komisie samochodowym

Komisy samochodowe mogą mieć zalety, jak i wady. Jak wszystko. Natomiast dzisiaj skupimy się na tych pozytywnych aspektach. Przede wszystkim można wyróżnić następujące zalety kupna auta w komisie samochodowym tj.:

  • szeroki wybór marek i modeli pojazdów,
  • możliwość jazdy próbnej nie tylko jednym, wybranym samochodem,
  • podłączenie auta do komputera w celu sprawdzenia obecnych parametrów na miejscu przez komis,
  • możliwość sprawdzenia pojazdu miernikiem lakieru,
  • weryfikacja komisu samochodowego poprzez opinię i zadowolenie poprzednich klientów,
  • legalność i bezpieczeństwo transakcji.

Główną wadą komisów samochodowych jest niestety oszustwo sprzedającego. Może zdarzyć się tak, że przez nieuwagę lub brak wiedzy, kupujący zapłaci stanowczo wyższą cenę względem wyposażenia auta czy jego bezawaryjności.

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta w komisie?

Przystępując do procesu jak kupić auto w komisie, nie zapomnij o oględzinach! Są one niezwykle ważne, aby zakup samochodu był zadowalający jego nowego właściciela. Poznaj proces oględzin auta w komisie w 8 krokach, a z pewnością zwrócisz na wszystko uwagę:

  1. Porównaj opis pojazdu i jego wyposażenia z faktycznym stanem.
  2. Każdy z wymienionych akcesoriów sprawdź dokładnie. Czy jest sprawny, czy posiada wszystkie elementy, czy nie ma uszkodzeń, które nie były wymienione w opisie.
  3. O każdy z brakujących elementów dopytaj sprzedawcę. Niekiedy jest to ich celowy zabieg a niekiedy zwyczajna nieuwaga i ludzki błąd. Każdy brak przyczynia się do możliwości negocjacji niższej ceny.
  4. Sprawdź dokładnie wszystkie zakamarki pojazdu. Zajrzyj w szczególności pod fotele, do bagażnika, pod podłogę, pod maskę itp.
  5. Pytaj o wszystko, co wydaje Ci się podejrzane i analizuj odpowiedzi sprzedawcy.
  6. Poproś o sprawdzenie samochodu w warsztacie lub przez stację kontroli pojazdów. Koszt takich oględzin ponosi jednak potencjalny kupiec, natomiast warto wydać parę złotych by spokojnie dokonać zakupu.
  7. Znając realny stan auta, przystąp do negocjacji ceny. Swoje propozycje popieraj rzetelnymi i stanowczymi argumentami.
  8. Po akceptacji ceny podpisz umowę kupna-sprzedaży.

Czy samochód z komisu można wziąć na kredyt?

Kupując auto w komisie oczywiście, że można wziąć je na kredyt. Jest to lepsze rozwiązanie niż np. zakup samochodu na giełdzie, ponieważ w tym przypadku należy dokonać transakcji za gotówkę. Jednak jeśli zastanawiasz się, jak kupić auto w komisie, musisz wiedzieć, że gdy chcesz zakupić pojazd za pomocą kredytu w momencie odstąpienia od tego procesu, kredyt nie zostanie również zasądzony. Natomiast odwrotnie już może to nastąpić. Czy jeśli odstąpisz od wzięcia kredytu, nie skreśla Cię to z możliwości zakupu pojazdu. Musisz wybrać tylko inną formę zapłaty.

Formalności związane z zakupem auta w komisie

Nie zapomnij o formalnościach! Aby cały proces zakupu auta z komisu był legalny, koniecznie sprawdź jego dokumenty. Kluczowym elementem jest numer VIN, następnie dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Porównaj wszystkie dane znajdujące się na tych dokumentach. Jeśli wszystko się zgadza, spokojnie możesz przystąpić do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nie, niestety lepiej nie ryzykować i nie kupować takiego samochodu. Co więcej, warto wiedzieć, że numer VIN odzwierciedla wszelkie parametry pojazdu tj. np. przebieg czy wypadkowość. Pamiętaj także, aby otrzymać potwierdzenie wpłaty, na której będzie widniała informacja, który komis sprzedał dany model. Ponadto wszystkie formalności powinny być załatwione od razu na miejscu. Nie zgadzaj się na dosłanie żadnych dokumentów pocztą.

polisa za złomowanie auta
Porady

Co się dzieje z polisą OC po złomowaniu auta?

Rozważasz zezłomowanie pojazdu? Po oddaniu go do stacji kasacyjnej wiele osób zapomina o istotnym kroku – anulowania polisy...
Czytaj
zlomowanie samochodu
Porady

Złomowanie samochodu — jak pozbyć się auta i odzyskać część pieniędzy z OC?

Stacje demontażu znajdują się w każdym mieście i to dzięki nim możemy pozbyć się niechcianego czterokołowca. Wyzłomowanie samochodu...
Czytaj
demontaz samochodow
Porady

Złomowanie samochodów — jak działa demontaż i kasacja pojazdów?

W miarę jak ulice stają się coraz bardziej zatłoczone, a pojazdy opuszczone lub uznane za zbyt stare do...
Czytaj
samochód bez koła
Porady

Katalizator – ile jest wart? Dlaczego jest tak cenny?

Katalizatory samochodowe są często niedoceniane, dopóki nie zaczniemy rozważać ich wartości. Te niewielkie komponenty odgrywają kluczową rolę w...
Czytaj
wyrejestrowanie auta
Porady

Czy można wyrejestrować samochód bez złomowania?

Wielu właścicieli pojazdów zastanawia się nad tą kwestią, zwłaszcza gdy ich auto straciło już swoją wartość użytkową lub...
Czytaj
porzucony samochod
Porady

Porzucenie niesprawnego samochodu – co za to grozi?

Choć pojęcie „niesprawny samochód” może przybierać wiele form, to jedno jest pewne, porzucanie samochodów nie jest dozwolone przez...
Czytaj
chlodnica klimatyzacji
Porady

Chłodnica klimatyzacji – nowa czy używana?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia komfort, jaki zapewnia klimatyzacja w samochodach. W upalne dni i długich...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty przy sprzedaży samochodu do skupu aut?

Każda osoba jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda tradycyjna forma sprzedaży auta. Wystawianie ogłoszeń, robienie zdjęć, odbieranie...
Czytaj