Jak kupić auto w komisie samochodowym?

auto-z-komisu

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną. Warto wiedzieć, że w komisie można nabyć zarówno samochody używane, jak i nowe, a także serwisowane w Polsce lub sprowadzane zza granicy. Którą formę zakupu pojazdu preferujesz? Zastanawiasz się jak kupić auto w komisie? Dzisiaj rozwiejemy wszystkie wątpliwości na ten temat!

Jak przygotować się do wizyty w komisie samochodowym?

Jeśli chcesz dokonać zakupu auta w komisie przede wszystkim, warto najpierw wybrać profesjonalne miejsce. Można poczytać opinie w Internecie na jego temat lub popytać znajomych. Gdy wybierzesz komis samochodowy, następnie udaj się do niego, aby obejrzeć dostępne modele pojazdów lub sprawdź je na stronie internetowej. Warto także każdy model auta, który Cię zainteresuje rozpatrzeć pod kątem potencjalnych usterek technicznych, ich częstotliwości, kosztów nowych części oraz specyfikacji. Wiedząc wiele na temat danego auta, można swobodnie wypytać sprzedawcą o wszelkie szczegóły. Co więcej, na podstawie raportu oraz innych dokumentów można również przeanalizować naprawy, które zostały już wcześniej wykonane. Warto także na spotkanie ze sprzedawcą w komisie zabrać ze sobą bliską osobę. Może ona znać się na samochodach lub nie. Dodatkowa para oczu zawsze się przyda przy oględzinach wizualnych.

Jakich komisów samochodowych unikać?

Zastanawiając się, jak kupić auto w komisie warto wziąć także pod uwagę informację, których komisów unikać. O takich podejrzanych miejscach świadczy przede wszystkim:

 • brak strony internetowej,
 • złe opinie na forach internetowych,
 • adres siedziby firmy wzbudzający podejrzenia,
 • propozycja spotkania w kawiarni, a nie w docelowym miejscu komisu,
 • celowe utrudnianie przez sprzedawcę oględzin pojazdu w celu jego weryfikacji.

Zalety kupna auta w komisie samochodowym

Komisy samochodowe mogą mieć zalety, jak i wady. Jak wszystko. Natomiast dzisiaj skupimy się na tych pozytywnych aspektach. Przede wszystkim można wyróżnić następujące zalety kupna auta w komisie samochodowym tj.:

 • szeroki wybór marek i modeli pojazdów,
 • możliwość jazdy próbnej nie tylko jednym, wybranym samochodem,
 • podłączenie auta do komputera w celu sprawdzenia obecnych parametrów na miejscu przez komis,
 • możliwość sprawdzenia pojazdu miernikiem lakieru,
 • weryfikacja komisu samochodowego poprzez opinię i zadowolenie poprzednich klientów,
 • legalność i bezpieczeństwo transakcji.

Główną wadą komisów samochodowych jest niestety oszustwo sprzedającego. Może zdarzyć się tak, że przez nieuwagę lub brak wiedzy, kupujący zapłaci stanowczo wyższą cenę względem wyposażenia auta czy jego bezawaryjności.

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin auta w komisie?

Przystępując do procesu jak kupić auto w komisie, nie zapomnij o oględzinach! Są one niezwykle ważne, aby zakup samochodu był zadowalający jego nowego właściciela. Poznaj proces oględzin auta w komisie w 8 krokach, a z pewnością zwrócisz na wszystko uwagę:

 1. Porównaj opis pojazdu i jego wyposażenia z faktycznym stanem.
 2. Każdy z wymienionych akcesoriów sprawdź dokładnie. Czy jest sprawny, czy posiada wszystkie elementy, czy nie ma uszkodzeń, które nie były wymienione w opisie.
 3. O każdy z brakujących elementów dopytaj sprzedawcę. Niekiedy jest to ich celowy zabieg a niekiedy zwyczajna nieuwaga i ludzki błąd. Każdy brak przyczynia się do możliwości negocjacji niższej ceny.
 4. Sprawdź dokładnie wszystkie zakamarki pojazdu. Zajrzyj w szczególności pod fotele, do bagażnika, pod podłogę, pod maskę itp.
 5. Pytaj o wszystko, co wydaje Ci się podejrzane i analizuj odpowiedzi sprzedawcy.
 6. Poproś o sprawdzenie samochodu w warsztacie lub przez stację kontroli pojazdów. Koszt takich oględzin ponosi jednak potencjalny kupiec, natomiast warto wydać parę złotych by spokojnie dokonać zakupu.
 7. Znając realny stan auta, przystąp do negocjacji ceny. Swoje propozycje popieraj rzetelnymi i stanowczymi argumentami.
 8. Po akceptacji ceny podpisz umowę kupna-sprzedaży.

Czy samochód z komisu można wziąć na kredyt?

Kupując auto w komisie oczywiście, że można wziąć je na kredyt. Jest to lepsze rozwiązanie niż np. zakup samochodu na giełdzie, ponieważ w tym przypadku należy dokonać transakcji za gotówkę. Jednak jeśli zastanawiasz się, jak kupić auto w komisie, musisz wiedzieć, że gdy chcesz zakupić pojazd za pomocą kredytu w momencie odstąpienia od tego procesu, kredyt nie zostanie również zasądzony. Natomiast odwrotnie już może to nastąpić. Czy jeśli odstąpisz od wzięcia kredytu, nie skreśla Cię to z możliwości zakupu pojazdu. Musisz wybrać tylko inną formę zapłaty.

Formalności związane z zakupem auta w komisie

Nie zapomnij o formalnościach! Aby cały proces zakupu auta z komisu był legalny, koniecznie sprawdź jego dokumenty. Kluczowym elementem jest numer VIN, następnie dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu. Porównaj wszystkie dane znajdujące się na tych dokumentach. Jeśli wszystko się zgadza, spokojnie możesz przystąpić do podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nie, niestety lepiej nie ryzykować i nie kupować takiego samochodu. Co więcej, warto wiedzieć, że numer VIN odzwierciedla wszelkie parametry pojazdu tj. np. przebieg czy wypadkowość. Pamiętaj także, aby otrzymać potwierdzenie wpłaty, na której będzie widniała informacja, który komis sprzedał dany model. Ponadto wszystkie formalności powinny być załatwione od razu na miejscu. Nie zgadzaj się na dosłanie żadnych dokumentów pocztą.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj