Procedura złomowania auta – krok po kroku

Potrzebujesz zezłomować swój samochód, który uległ w wyniku kolizji? Twój samochód nie nadaje się do dalszej jazdy lub być może auto przestało działać poprzez jego zbyt długie użytkowanie? Może czas zainteresować się złomowaniem samochodu, za który możesz zyskać dodatkowe pieniądze. Przygotowaliśmy specjalną instrukcję, w której dowiesz się dokładnie krok po kroku, jakie działania należy podjąć oraz jakie dokumenty przygotować, by w szybki i legalny sposób oddać auto do kasacji.

Legalna Stacja Demontażu Pojazdów

Zanim przygotujesz wszelkie dokumenty, o których napiszemy w niższych podrozdziałach, upewnij się o wyborze legalnej Stacji Demontażu, która jest uprawniona przez Marszałka Województwa. Listę legalnych stacji znajdziesz na internetowej stronie urzędu województwa w sekcji auto-złomów.  Niestety, korzystanie ze Stacji Demontażu, które nie mają pozwolenia na działalność może skutkować poważnymi konsekwencjami, np. wykorzystaniem Twojego auta do przestępstwa i podaniem przez nabywcę fałszywych danych, co wiąże się z ciężkim dojściem do znalezienia sprawcy.

Jeżeli chodzi o naszą firmę, jesteśmy profesjonalną i sprawdzoną marką, która skupuje auta używane, powypadkowe, poleasingowe, stare czy niekompletne poprzez legalny proces. Działamy na całym województwie mazowieckim przez 24h w tygodniu, wystawiamy zaświadczenie, a także oferujemy dojazd do klienta, gdy auta jest niesprawne i klient nie ma możliwości jego dostarczenia.

Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia kasacji

Aby całkowicie pozbyć się samochodu i przede wszystkim zrobić to w sposób legalny, należy przygotować komplet najważniejszych dokumentów, dzięki którym złomowanie będzie zarejestrowane i odbędzie się prawidłowo. Do demontażu samochodu będą Ci potrzebne takie dokumenty jak:

  • Dowód rejestracyjny lub jeśli takiego nie posiadasz, zastępczy dokument wystawiony z wydziału komunikacji.
  • Kartę pojazdy, jeżeli takowa była wydana.
  • Dowód osobisty.
  • Umowę kupna-sprzedaży.
  • Jeżeli auto zarejestrowane jest jako samochód firmowy, należy dodatkowo przygotować wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
  • Pisemne upoważnienie od właściciela pojazdu na kasację auta przyda się w przypadku, gdy nie może dostarczyć samochodu samodzielnie.

Dostarczenie samochodu do skupu/kasacji

Następną czynnością, jaką należy podjąć, jest dostarczenie samochodu do kasacji. Warto skorzystać z usług firmy, która oferuje dojazd do klienta, co jest dodatkowym udogodnieniem, zwłaszcza kiedy auto nie nadaje się do jazdy, jest powypadkowe czy nie nadaje się do użytku. Koniecznie zwróć uwagę na to, czy firma wydaje Ci zaświadczenie o skupie Twojego auta.

Wyrejestrowanie samochodu

Przy złomowaniu auta równie ważne jest jego wyrejestrowanie do 30 dni od demontażu. Należy zabrać ze sobą takie dokumenty jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablicę rejestracyjną, potwierdzenie polisy OC oraz zaświadczenie od Stacji Demontażu Pojazdów. Co więcej, poinformowanie ubezpieczyciela o demontażu Twojego auta pozwoli zakończyć polisę, dzięki czemu nie będziesz musiał płacić zbędnych składek.

Podsumowanie

To chyba już wszystko z najważniejszych kroków dotyczących demontażu Twojego samochodu. Najważniejsze, byś pamiętał o wyborze sprawdzonej i profesjonalnej firmy, która wydaje zaświadczenie dotyczące złomowania Twojego auta. Wypisane wyżej dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać, są podstawowymi formalnościami, dzięki którym w szybki i legalny sposób zezłomujesz samochód. Niezależnie od czynności dotyczących auta, jakich potrzebujesz, koniecznie sprawdź wcześniejsze wymagania i kwestie prawne. Tego rodzaju porady znajdziesz w reszcie wpisów na naszym blogu, do których przeczytania serdecznie zapraszamy.

Źródło zdjęć: freepik.com

Porady

Jak zezłomować samochód?

Nie wiesz co zrobić ze starym czy powypadkowym autem? Nie chcesz tracić czasu na wystawianie ogłoszeń sprzedaży? Zdecyduj...
Czytaj
nowe-auto-stare-w-rozliczeniu
Porady

Czy opłaca się oddać stare auto w rozliczeniu?

Chcesz kupić nowe auto? Nie wiesz co zrobić ze starym? Zastanawiasz się, czy opcja nowy samochód stary w...
Czytaj
Porady

Jakie dokumenty potrzebne są do kasacji samochodu?

Twoje auto nie może już bezpiecznie poruszać się po drodze? Po kolizji drogowej jego uszkodzenia są na tyle...
Czytaj
auto-z-komisu
Porady

Jak kupić auto w komisie samochodowym?

Sprzedaż, jak i zakup auta może odbywać się poprzez profesjonalny salon samochodowy, komis lub transakcję z osobą prywatną....
Czytaj
Porady

Ile można dostać za złomowanie pojazdu?

Nie wiesz, co zrobić z autem, które jest już stare, uległo korozji czy uczestniczyło w kolizji drogowej? Pojazd...
Czytaj
Porady

Dopłaty do złomowanych samochodów

Projekt programu dotyczący dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie pojazdów wprowadził 7 lat temu Związek...
Czytaj
Porady

7 mitów na temat złomowania pojazdów

Auto kasacja wiąże się z oddaniem starego, jak i nowego samochodu na złomowisko, które zutylizuje pojazd w ekologiczny...
Czytaj
Porady

Części motoryzacyjne – które na złom, a które nie?

Każde auto się starzeje. Z biegiem czasu części samochodowe zużywają się, a cały pojazd pokrywa się stopniowo korozją....
Czytaj