Dopłaty do złomowanych samochodów

Projekt programu dotyczący dopłat do zakupu nowych samochodów w zamian za złomowanie pojazdów wprowadził 7 lat temu Związek Dealerów Samochodów. Dotyczy on tylko samochodów starszych niż 15 lat. Działanie to miało na celu utrzymanie miejsc pracy w branży motoryzacyjnej, zadbanie o środowisko oraz większe bezpieczeństwo na drogach. Jak zatem można starać się o dopłaty do złomowanych samochodów? Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w przygotowanym przez nas artykule.

Dopłaty do złomowania samochodów na Słowacji

Na Słowacji dopłaty do złomowanych samochodów obowiązują od 2009 roku. Koszty te bardzo szybko się rozeszły. Społeczność bardzo chętnie oddawała swoje auta na złom, aby móc kupić sobie nowe. Obliczono, że wydano 44 tysiące certyfikatów potwierdzających dopłaty do złomowanych samochodów. Takie działanie zahamowało spadek sprzedaży w branży motoryzacyjnej.

Dopłaty do złomowania samochodów w Polsce

W Polsce również przed 2013 rokiem odnotowano spadki sprzedaży pojazdów. Z tego powodu w tym czasie Związek Dealerów Samochodów złożył taki sam wniosek o dopłaty do złomowanych samochodów. Chcieli oni uchronić pracowników branży motoryzacyjnej przed utratą pracy, a także zadbać o nasze środowisko, by zmniejszyć poziom smogu w miastach powstający na skutek przekraczającego poziomu spalin.

Założenia programu dopłat do złomowanych samochodów w Polsce

Projekt złożony przez Związek Dealerów Samochodów obejmuje pojazdy rejestrowane w Polsce o maksymalnej wartości fakturowej, wynoszącej 70 tysięcy złotych brutto. Stąd wysokość pojedynczej dopłaty do zezłomowanego samochodu wynosi 7 tysięcy złotych brutto. Łączny budżet dopłat, który w 2013 roku miał wynosić 210 milionów złotych został przeznaczony na 30 tysięcy pojazdów. Aby móc skorzystać z dodatkowych pieniędzy wystarczyło okazać zaświadczenie o zezłomowaniu auta oraz wyrejestrowaniu go w urzędzie. Co więcej, samochód musiał być starszy niż 15 lat.

Cele projektu dopłaty do złomowania samochodów

Każdy projekt, aby mógł wejść w życie musi być poparty odpowiednimi argumentami. Program dopłaty do złomowania samochodów złożony przez Związek Dealerów Samochodów wystosował następujące cele:

 • utrzymanie możliwie jak największej ilości miejsc pracy w branży motoryzacyjnej – w szczególności sprzedaży i serwisowania samochodów,
 • stabilizacja sprzedaży samochodów,
 • usunięcie z dróg tysięcy niebezpiecznych i wyeksploatowanych pojazdów,
 • zwiększenie komfortu posiadania wśród ludzi – możliwość zakupu nowego auta,
 • ochrona środowiska poprzez ograniczenie spalin wydobywanych przez stare samochody,
 • ożywienie rynku wewnętrznego konsumpcji,
 • dodatkowe wpływy budżetowe, które ratują budżet państwa (np. poprzez podatek VAT czy podatek akcyzowy).

Procedury uzyskania dopłaty do zezłomowanych samochodów

Aby otrzymać dopłaty do złomowanych samochodów, należy najpierw zezłomować stary pojazd. Po otrzymaniu wszystkich dokumentów potwierdzających legalność transakcji trzeba złożyć w Urzędzie Skarbowym wszystkie dokumenty. Organ ten dokonuje weryfikacji, a następnie w ciągu 5 dni roboczych wydaje dokument potwierdzający prawo do otrzymania dopłaty. To jednak jeszcze nie koniec! Po zakupie nowego auta należy wrócić do Urzędu Skarbowego i okazać fakturę potwierdzającą zakup. Po kolejnej weryfikacji dopiero następuje wypłata w wysokości 7 tysięcy złotych.

Formalności związane ze złomowaniem auta

Złomowanie pojazdów starszych niż 15 lat powinno odbyć się w Stacji Demontażu Pojazdów. Organ ten profesjonalnie przeprowadzi całą transakcję. Co więcej, aby miejsce złomowania pojazdów było legalne musi posiadać dokument wydany przez marszałka danego województwa. Dodatkowo SDP osobiście może zabrać lawetą auto lub samo możesz przyjechać do nich. Ponadto specjaliści w tej dziedzinie wesprą w załatwieniu wszelkich formalności związanych ze złomowaniem auta. Oznacza to, że będą mieli sporządzoną wcześniej umowę, którą należy tylko podpisać.

Jak wygląda proces złomowania samochodów?

Złomowanie samochodów to bardzo prosta procedura. Poznaj 5 kroków, przez które należy przejść, aby oddać swoje auto:

 1. Znajdź legalną Stację Demontażu Pojazdów w swojej okolicy.
 2. Poproś organ o wycenę Twojego samochodu.
 3. Po akceptacji ceny umów termin złomowania.
 4. W czasie transakcji zostanie spisana umowa kupna-sprzedaży oraz podpisanie innych niezbędnych dokumentów.
 5. Wypłata należnej gotówki.

Po zakończeniu transakcji możesz kupić nowe auto, które miałeś w planach. Cały proces złomowania samochodów jest bardzo szybki. Pamiętaj jednak, że musisz jeszcze wyrejestrować samochód w urzędzie. Masz na to 30 dni. Co więcej, możesz także zgłosić to zdarzenie do firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanych środków z ubezpieczenia OC.

Jak wyglądają dopłaty do zezłomowanych samochodów w innych krajach?

W Niemczech dopłaty do zezłomowanych samochodów wynoszą 2,5 tysięcy Euro. Jednak tutaj auta muszą być starsze niż 9 lat. We Włoszech zaś rząd ogłosił dodatkowe dopłaty dla nabywców ekologicznych pojazdów. We Francji jest to 1 tysiąc Euro. Natomiast Rumunia zwiększyła podatek ekologiczny, by móc wesprzeć branżę motoryzacyjną w swoim kraju. Jednak samo zarejestrowanie nowego samochodu może przewyższać jego wartość.

Dopłaty do złomowanych samochodów – podsumowanie

Prowadzone analizy wykazały, że na Słowacji jedynie 25-30 procent osób skorzystała z dopłaty do złomowanych samochodów. W Polsce sytuacja się powtarza. W szczególności program ten wygenerował dla państwa dodatkowy budżet w wysokości kilkunastu milionów złotych.

Porady

Youngtimer – co to jest i dlaczego wraz z wiekiem wzrasta jego wartość?

Choć jeszcze niedawno wiele osób dziwił widok klasycznych samochodów na drodze i to nie dlatego, że były one...
Czytaj
Porady

Czy możliwa jest sprzedaż samochodu bez zgody współwłaściciela?

Wielu posiadaczy własnego auta decyduje się na włączenie do umowy własności dodatkowej osoby, czyli współwłaściciela. Takie rozwiązanie ma...
Czytaj
Porady

Samochód otrzymany w spadku – co jeśli pragniemy go sprzedać?

Otrzymanie czegoś w spadku na ogół wywołuje w nas pozytywne emocje, pomijając fakt uczucia żalu z powodu odejścia...
Czytaj
Porady

Używane, czy z salonu? Jakie auto wybrać?

Na co warto zwrócić uwagę stojąc przed decyzją kupna nowego samochodu? Czy lepiej postawić na wóz używany, z...
Czytaj
Porady

Co zrobić ze swoim starym samochodem?

Planując wymianę dotychczasowego pojazdu na nowy model, automatycznie pojawia się pytanie: co zrobić ze starym samochodem? Zostawić, oddać,...
Czytaj
Porady

Złomowanie auta bez dowodu rejestracyjnego – czy jest możliwe?

Kiedy samochód po wypadku, bądź też z biegiem lat i eksploatacji nie nadaje się do dalszej jazdy, ani...
Czytaj
Porady

Czy można sprzedać samochód otrzymany w spadku?

Może zdarzyć się sytuacja, że otrzymujemy w spadku pojazd, który wcale nie jest nam potrzebny. Posiadamy bowiem własny,...
Czytaj
Porady

Nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdów

Od 17 lutego 2020 roku zostały stworzone nowe wzory zaświadczeń o demontażu pojazdu oraz wzory zaświadczeń o przyjęciu...
Czytaj